NOODLE'DA RAKİBİMİZ YOK!

WAGAMAMA PAZARLAMA MÜDÜRÜ EVRİM ŞİRİN VE MUTFAK ŞEFİ AHMET ÇELEN'LE WAGAMAMA'YA DAİR KEYİFLİ BİR SOHBET..

Magazin

NOODLE'DA RAKİBİMİZ YOK! 1992'de Londra, Bloomsbury'de açılan ilk Wagamama'nın ilkesi şuydu: "Şık ama sade bir ortamda, lezzetli, taze ve besleyici yemekleri dostane bir servisle birleştirerek müşteriye, ödediğinin karşılığını sunmak" İşte 2006 yılında İstanbul Kanyon'da açılan Wagamama bu ilkeyi başarılı bir şekilde uyguluyor.. Üstelik sadece uygulamakla da kalmıyor, sürekli yenilikler, değişiklikler ve sürprizler yapıyor.. Böyle olunca da 'başarı' kaçınılmaz bir şekilde geliyor Wagamama'nın önüne sıfat olarak yerleşiveriyor..

Türkiye'de Asya Mutfağı'nın öncülerinden biri olan ve bu mutfağı Türk damak tadına gayet muntazam bir şekilde uyarlayan Wagamama şu sıralarda ikinci Wagamama'nın heyecanında..
Bir iki aya kadar müjdeli haber gelecek diye umut ediyorlar.. Yaramaz Çocuk'un Pazarlama Müdürü Evrim Şirin ve mutfak şefi Ahmet Çelen her ne kadar rakibimiz yok dese de bize göre Wagamama şu anda açık ara önde.. İkinci şubeyle de başarı çıtası daha yükseklere çıkacak diye tahmin ediyoruz..

İşte Evrim Hanım ve Ahmet Bey'in ağzından Wagamama..


Türkiye'de Wagamama serüveni nasıl başladı?

Evrim Şirin:

2006 kuruldu Wagamama.. Dünyada zaten 14'ü aşkın şubesi olan bir Uzakdoğu restoranı.. Oldukça da başarılı.. Türkiye'deki ana franchezing'i biziz; Ovalar Holding işletiyor.. İlk olarak Türkiye'de Kanyon'da açıldık; tabii Kanyon'un alışveriş merkezi olması, çok yabancı markanın ilk kez Türkiye'ye girmesinden dolayı çok büyük bir ilgi vardı.. Oldukça başarılı geçti bizim açımızdan.. Pr çalışmalarını da çok güzel bir şekilde yürüttük.. Lokasyonumuz tamamen iş çevresi.. Yurtdışına giden, çalışan büyük bir kitle var; buraya gelmeden önce de burayı biliyorlardı o yüzden.. O yüzden çok zorlandığımızı söyleyemeyeceğim.. Ama şunu da söylemek lazım Türkiye için Asya Mutfağı, biraz alışık olunmayan bir mutfak.. O açıdan tanıtım ve lezzetleri tattırmak için zaman zaman çalışmalar yapıyoruz..


Yeni bir şube gelecek mi peki?

Şu anda Kanyon'dayız sadece.. Ama ikinci restoranı da en yakın zaman da açmayı düşünüyoruz.. Belirli lokasyonlar var Wagamama'nın uygun olacağı.. Umarım 2010 yılı bitmeden ikinci şubemizi de açmış olacağız..

Asya Mutfağı'nın özellikleri nedir, nasıl bir damak tadına hitap eder?

Ahmet Çelen:

Biz genel Asya Mutfağı'nı değil de biraz Avrupalılaştırılmış Asya Mutfağı'nı uyguluyoruz burada; o yüzden her kesime hitap ettiğini düşünüyorum.. Tabii en çok noodle restoranı olduğumuz için tepanda pişirilen noodlelar çok tercih ediliyor.. Ama genel Asya Mutfağı'na bakarsak, kızartmalar çok ön planda.. Aynı zamanda bu mutfağın besin dengesi çok yüksek.. O yüzden bazı sebzeleri vitaminini kaybettirmeden kullanıyoruz.. Avrupalaştırma meselesine gelince insanların genelde Asya Mutfağı deyince az pişmiş şeyler akıllarına geliyor.. Hayır bizde öyle değil, biz de her şey tam kıvamında.. İnsanların yiyebileceği, damak tadına uygun yemekler üretiyoruz.. Bu yemekleri tamamlamak için çeşitli sosları da kullanıyoruz.. Kısaca kombinasyonları iyi oluşturulmuş bir mutfak diyebilirim Asya Mutfağı için..


Peki Wagamama lezzetlerinin sırrı nedir?

Bizim lezzetlerimizin sırrı merkez şubemiz olan Londra Wagamama'yla kurulan koordinasyonla ortaya çıkan reçeteler.. Bütün franchezing'ler reçete hazırlamakta serbest ancak tabii bunu Londra'yla beraber ortaklaşa gerçekleştiriyoruz.. Asyalı şeflerle kafa kafaya verdiğimiz zaman ortaya güzel reçeteler ve lezzetler çıkıyor.. İnsanların genelde piyasada fazlaca görmediği, sunmadığı ya da açıkçası biraz da korkarak baktığı ürünleri biz burada cesurca sergiliyoruz.. Örneğin zencefil.. Genelde Türk insanı zencefil kullanmaktan biraz çekinir.. Bizim mönüde bulunan yüzde 80 üründe zencefil mevcuttur.. İçtiğiniz meyve suyunda bile zencefil var..

Wagamama'ya özdeşleyen, mutlaka yenmesi gereken lezzetleriniz hangisi?

O konuda biraz seçenek fazla.. En başta ben biraz Ramen İstasyonu'ndan bahsetmek istiyorum.. Ramen nedir; ince, insanların tavuk suyu ya da sebze suyunun içinde yiyebilecekleri makarnalar.. Bu Wagamama'ya has, özel bir şey.. Çok da tutulan, Türkiye'de o Uzakdoğu pazarı çok da gelişmediği için başka bir yerde kolay kolay yiyemeyeceğiniz bir lezzet..


Evrim Hanım:

Wagamama'nın bir de bu özelliği var.. Yani bir çok şeyi makarnayı, noodle'ı bir çok yerde yemeniz mümkün, alternatif çok fazla.. Ama Wagamama'da öyle yemekler var ki, onu yemek için sadece Wagamama'ya gelmeniz gerekiyor.. Öyle bir güzelliği de var yani..

Ahmet Çelen:

Ayrıca bizim en güçlü, en önemli yanımız bütün ürünlerimizi, noodle'lar da dahil kendimiz yapıyoruz.. Dışardan herhangi bir hazır malzeme almıyoruz..

Yazın neler olacak mönüde?

Yazın inşallah biraz daha freshleteceğiz ortalığı.. Yeni meyve suları ve yeni bir iki yan yemek düşünüyoruz .. Özellikle spor yapan, sağlıklı beslenen bayanlara yönelik birkaç tana salata koyacağız.. Biraz vejetaryen seçeneklerimizi geliştireceğiz.. Ana temamız yine aynı kalacak, biraz da belki tatlılara takviye yapacağız.. Hani biraz daha tazeletmek istiyoruz..


Daha önce Asya Mutfağı üzerine mi yoğunlaşmıştınız mı peki, yoksa Wagamama'yla mı başladınız?

Daha önce Asya Mutfağı üzerine tam olarak konsantre olmamıştım.. İlk kez burada denedim ve üzerine çalışmalar yaptım..

Yeni bir lezzeti mönüye eklemeden önce illa ki merkezden onay mı almanız gerekiyor?

E tabii ki paylaşmamız gerekiyor.. Şöyle söyleyeyim.. Bizim web tabanlı ortak bir havuzumuz var.. Hazırlanan reçeteler bu havuzda da biriktiriliyor ki diğer şubeler de bunu görüp kullanmak istediklerinde bizden müsaade isteyip kullansınlar..

Wagamama'nın sloganı niye Yaramaz Çocuk?

Evrim Şirin:

Wagamama Japonca'da yaramaz çocuk demek.. Bir de bizim konseptimiz belli, normal sıra tarzı masalar var.. Dolayısıyla çoğu zaman yanınızdaki kişiyi tanıyamayabiliyorsunuz.. Bazen öyle enteresan olaylarla karşılaşıyoruz ki burada birbirini tanımayan kişiler yemek esnasında sohbet ederek tanışabiliyorlar.. Yani normalde Türk insanına uymayan bir konsepti Wagamama düzeninde sevimleştiriyoruz.. Hatta bu şekilde tanışıp evlenen bir çiftimiz bile var.. Servis elemanlarımız çok güler yüzlü ve enteresan bir de sipariş alma sistemleri var.. Yaramazlık biraz da burada gizli..

Lezzetlerin dışında Wagamama'da yeni bir şeyler olacak mı yaza dair?

Bahçemizde değişiklikler yapacağız.. Bizim normal konseptimiz bu ancak bazen bulunduğunuz ülkeye göre de değişiklikler yapmak zorunda kalıyorsunuz.. Sigara yasaklandı ama Wagamama'da normalde de sigara içilmiyordu, sağlıklı bir yaşam sloganını benimsediği için.. Sadece bahçede sigara içiliyordu.. O yüzden biraz daha rahat oturaklı bir düzen kuracağız orada.. Daha sedir türü, bahçe mobilyalarının olduğu.. Çiçekler ve süslemelerle daha güzel bir ortam yaratacağız.. Mönüye de yeni bitkisel çaylar, kahveler ve tatlılar da eklendiği için insanların her şekilde o bahçede rahat etmesini sağlayacağız..

Bu yeni eklenen çaylar, kahveler ve tatlılar da Asya Mutfağı'na mı özgü yoksa biraz dışına çıkıldı mı?

Ahmet Çelen:

Evet biraz Asya Mutfağı'nın dışına çıkmak zorunda kaldık.. Çünkü Asya Mutfağı'nda çay kültürü ve tatlı kültürü biraz daha az.. Ama biz Türkler'de durum biraz farklı.. Biz çaya ve tatlıya düşkün bir milletiz.. O yüzden onları biraz kendi damak tadımıza uygun olarak yaptık.. Çok bağlı kalmadık yani bu konuda Asya Mutfağı'na..

Wagamama'nın hem lezzet olarak hem de genel anlamda rakibi var mı?

Evrim Şirin: Rakibimiz yok demek yanlış olur.. Sonuç olarak bir alışveriş merkezinin içindesiniz ve buradaki mekanlar buraya gelen kişilerden farklı mutfaklar da olsa pay almaya çalışıyor.. Sırf lokasyona bağlı kalmayıp söylemek gerekirse her Uzakdoğu Mutfağı'nı rakip olarak algılayıp takip ediyoruz.. Ama birebir rakibimiz diyebileceğimiz kimse yok.. Mutfak ve özellikle de noodle açısından.. Çoğu çünkü ithal ediliyor ama biz burada kendimiz yapıyoruz.. Artı her şey taze, günlük.. Bir çok yemeği biraz önce de söylediğim gibi sadece Wagamama'da yiyebilirsiniz.. Dolayısıyla birebir rakip diyemeyeceğimiz ama tabii ki yeniliklerini takip ettiğimiz markalar var..

Yeni proje var mı peki?

İkinci şube projesi en önemli projemiz.. Bu bizi en çok heyecanlandıran şey.. Bir iki ay içinde müjdeli haberi herkese vereceğiz.. Çünkü hep soruluyor bize, herkes merakla bekliyor.. Özellikle karşıda oturanlar çok istekli.. Hızlı bir büyüme planımız var..

Wagamama'nın üyelerine yaptığı özel ayrıcalıklar var mı?

Biz Wagamama olarak pazarlamamızı web sitemiz üzerinden yönetiyoruz çoğunlukla ve özel lokasyonlardan dolayı ofislere ve iş yerlerine özel fırsatlar sunuyoruz.. Bu da diğer restoranların çok fazla yapmadığı bir şey.. Biz bunu Wagamama'ya çok ilgi gösteren misafirlerimize biraz da teşekkür etme amaçlı uyguluyoruz.. Normalde yapılamayacak indirim fırsatları sunuyoruz.. Bu da oldukça iyi karşılanıyor.. Çünkü hem sağlıklı beslenmiş oluyorlar hem de çok uygun fiyatlara son derece güzel sunumlar eşliğinde keyifli bir vakit geçirmiş oluyorlar.. Bunun dışında web sitemize üye olanlara aylık, haftalık ya da dönemlik ciddi indirimler uyguluyoruz.. Bunlardan gelip yararlanabiliyorlar. Çok da ciddi bir data oluşturduk bu sayede..

İkinci olarak müşteri memnuniyetine çok önem veriyoruz.. Hizmet sektöründe olan herkesin çok önem vermesi gereken bir konu bu.. Biz müşterilerimizi dinliyoruz.. Onlara formlar doldurtup, onlardan aldığımız bazı yorumlara göre değişiklikler yapabiliyoruz.. Bunun dışında bağımsız bir araştırma şirketiyle geçen yaz çalıştık.. Hem Kanyon içinde hem Kanyon dışında küçük çaplı bir araştırma yaptık.. Bunun sonucuna göre de 2010 iş planlarımızı oluşturduk.. Bu anlamda da müşterilerimizin yorumu bizim için çok büyük önem taşıyor.. Kısacası sadece satış odaklı çalışmıyoruz, bize gelen herkese çok değer veriyoruz ve buradan memnun ayrılmalarını istiyoruz..

Paket servisi yapıyordunuz, hala devam ediyor değil mi?

Evet, evlere servisimiz devam ediyor.. Şu anda da gayet iyi gidiyor.. Azlında zordur hem restoranı hem servisi götürmek.. Yoğun saatlere denk geliyor çünkü ikisi de..

Geniş bir servis ağınız var mı?

Evet geniş diyebileceğimiz bir servis ağımız var.. Maslak ve Beşiktaş arası bir çemberimiz var.. Tabii burada önemli olan lezzetlerin aynı kalması..Bu servisi başlatmadan önce kendimizi denedik.. Ücretsiz yemek gönderimleri yaptık.. Uzağa gidiyoruz ama yemek kalitesinde bir düşme oluyor mu? sorusunu test ettik.. Baktık ki herkes memnun, lezzetler aynı kalitede ve talep de var o yüzden devam ediyoruz.. Mönüdeki sulu yemekleri azalttık sadece çok istediğimiz gibi olmadı çünkü.. Ama mönüdeki diğer tüm yemekler servise açık..

DİLARA PEKEL
[email protected]
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: