NÜKHET DURU MARKA YARATTI!

Tekstilci arkadaşlarım elde kalan kumaşları bağışladı ucuza kıyafet tasarladım...

Magazin

NÜKHET DURU MARKA YARATTI! Yıllarca sahne kostümleriyle dikkat çeken önce takı sonra kıyafet tasarlamaya başlayan Nükhet Duru profesyonel moda tasarımcılığına iyice ısındı; yabancılar ‘Nükhet’ diyemediği için yarattığı markanın adını Newcat koydu. Geçen hafta yeni koleksiyonunu bir defileyle tanıdan Duru, bu günlerde sonbahar koleksiyonunu hazırlamak için Fulya’daki atölyesinden dışarı çıkmıyor: “Herkes çok şaşıracak. Kadınlar gündüz giydiği eteği ters çevirip gecce de giyecek” diyor.Yeni koleksiyonunuz nasıl ortaya çıktı?
Yazın insanlar her gün giyebileceği, ağır olmayan, doğal kumaşlardan üretilmiş, terini çekebilen, ama günün her saatinde de uyumlu olabilecek elbiseler arar. Ona uygun bir koleksiyon olsun istedim. Bunun yanı sıra benim ilk ürettiğim koleksiyondu. Burada günlük veya sezonluk modayı yakalayan, el yakmayan, herkesin alabileceği; 70 liraya, 100 liraya günün her saatinde giyebileceği şeyler çıkardık.

Özel üretim için düşük rakamlar değil mi? Nasıl oluyor bu?
Sağ olsun tekstilci arkadaşlarımız benim burada kumbarada para biriktirip masraflar çıktıktan sonra kalan kısmı, hayır işlerine ayırdığımı, asıl mesleğimin bu olmadığı da bildikleri için çok kumaş bağışladılar. O bağış kumaşlarla özel elbiseler yaptım.

Nedir bağış kumaşlar?
O kumaştan sadece 50 metre kalmışsa mesela, bize veriliyor, dolayısıyla o kumaştan az sayıda ürün yapıyoruz. Koleksiyon da daha kıymetli hale geliyor. Kimseyle pişti olmanız mümkün değil. Kişiye özel gibi... O bağış kumaşlarla insanların çok rahat alabilecekleri, avantajlı bir seri çıkarabildim. Her gelen “Nükhet Duru’nun ürettiği bir şeyin daha pahalı olması gerekmez mi?” diye hafif eleştirel bakıyor olaya.

Neden fiyatları düşük tutmak istediniz?
Ben yıllar boyu halka iş yapmış birisiyim. Kazandığım şöhretten sonra, çalıştığım sosyal projelerde halka, kadın sağlığına faydalı olmaya çalıştım; anne ve anne olacak genç kızların kendilerinin farkına varabilmes, beden ve ruh sağlıklarının iyi olması için çok çalıştım.

Neler yapıyorsunuz atölyede? Sadece kıyafet değil sanırım...
Koltuktan ayakkabıya, çantadan peruğa, takıya... 1000 liraya bir kadının bütün sezonluk gardırobunu, her şeyiyle tasarlıyorum. Daha sonrasında birbiriyle karıştırabileceği, kombine edebileceği, tekrar tekrar kullanabileceği bir gardırobu oluyor. Yoksa ne var... Nükhet Duru şemsiyesinin altında ben de bir markayım “Kusura bakmayın, benim en ucuz tasarımım 1000 TL” diyebilirdim. Ben daha çok kazanacağım da ne olacak?Kişisel gelişim merkezi kuracağım kadınlar dişiliğini unutmamayı öğrenmeli

Atölyenizin, modacı olmanın sizin için anlamı nedir?
Edindiğim bilgi ve birikimi asla kendimle beraber götürmek istemeyen bir insanım. Burayı her şeyimi paylaşabildiğim, hayata dair tüyoları, anahtar noktaları verebildiğim bir merkezin bir başlangıç noktası olarak görüyorum. Markamı daha sonra davranış bilimcilerle birlikte, isteyen insanların kurs görebileceği, ses tonunu ayarlayabileceği, hatta başına gelen olaylara vermesi gereken tepkileri süzebileceği bir öğrenim merkezi hâline getirmek istiyorum. Her şey sadece görünümden ibaret değil. Kendi eksiklerimi kendim kapattım, böyle bir şansım olmadı ama büyük emek verdim kendime. Bu kadar uzun zaman harcamadan kadınlarımızın, genç kızlarımızın böyle bir birikimi edinmelerini istiyorum.

Bir kişisel gelişim merkezi mi yani?
Evet özellikle kendini geliştirmek isteyen kadınlara.

Sizce ilk öğretilmesi gereken şey nedir Türk kadınlarına?
Kontrol mekanizması. Bir kadın hangi şartta olursa olsun kadın olduğunun unutmamalı. Münakaşa etmesi de, çamaşır yıkaması da gerekebilir... Doğuma giderken de kadın olduğunun, bu dünyaya dişi olarak geldiğinin bilincinde olarak hareket etmesini isterim. Bu çok önemli. Kontrol mekanizması da önemli. Fevri bir şey söylendiği zaman bu onun bütün bir yaşamına yayılabilir. Bunu süzgeç vazifesi gören bir bilgiyle süslemek istiyorum.

Bir kadın nasıl giyinmeli?
Önce kendini tanımalı. Tanıdıktan sonra içinde kendini en rahat hissettiği elbiseleri giymeli. Bazı kadınlar var ki kırmızıyı giyince coşar, siyahı giyince romantik ve seksi olur; yeşili giyince çocuksu olur. İnsan sonradan dişi olmaz; dişiyse dişidir. Bir jeanle de dişidir, tuvaletle de öyledir veya değildir.


Moda beni uslandırdı, eve gidince nakış işleyip uyuyorum

Türk kadınları nasıl giyiniyor? Giyinmeyi biliyor muyuz?
Büyük bir çoğunluğu maddi sıkıntılardan dolayı arzu ettiği kıyafeti giyemiyor. Diğer çoğunluğu birbirini taklit etmeyi seviyor. Kendi kişiliğinin uzantısında giyinen biri zaten hemen dikkat çekiyor. Konuşmasıyla tavrıyla yaşam biçimiyle giysileri denk düşüyor. O insanı gördüğünüzde, daha ilk 5 dakikada etkilenmeye başlıyorsunuz. Kişilik oturana kadar çılgınca arayışlar içinde olabiliyorlar. Özellikle statü simgesi çok pahalı ve marka giysileri almalarını gereksiz buluyorum.

Bundan sonraki koleksiyonda neler olacak?
Çok şaşırtacağım.

Nasıl?
Hiç söyler miyim? (gülüyor)

Bir ipucu verin; çılgın mı, seksi mi, nostaljik mi...?
Kadına hiçbir zaman cinsiyetini unutturamam. Seksi noktaları gizemle öne çıkaracağım ve pratik olacak. Belki gündüz giydiği o eteği ters çevirdiğinde gecce elbisesine dönüşecek.

Siz normalde de böyle kullandınız mı kıyafetlerinizi?
Tabii; değişebilen, pratik giyinen, hızlı biriyim. Bir tane ömrüme ne kadar şey sığdırırsam kâr. Hem şarkıcı olacağım, hem burası başarılı olacak, hem sosyal işlere bakacağım, hem takı yapacağım, hem oğlumla olacağım, hem arkadaşlarımla olacağım... Çok fazla şey istiyorum.

Bu atölye, tasarımcılık sizi değiştirdi mi? 2 yılda neler oldu hayatınızda?
Ben çok yorucu, fazla hareketli bir kadınım. Yorucu derken, bu etrafımdakilerin şikayeti... Burası biraz benim hızımı kesti. Yani enerjimi doğru bir yere verdiğimi hissediyorum ve eve azmadan, daha sakin şekilde gidiyorum. (Gülüyor) En azından 1-2 saat nakış işleyip, bir şeyler okuyup uslu uslu uyuyorum. Onun için buranın benim yakın çevremin sağlığına çok etkisi var.


Ajda bizim öncümüzdür gerektiğinde ben de mayo giyiyorum

Geçen hafta Ajda Pekkan’ın mayoyla sahneye çıkması çok konuşuldu. Nasıl buldunuz bu kıyafeti?
Ajda Pekkan ne eylerse güzel eyler bana göre. Bizim öncümüzdür. O bacaklar, o yaşta başkalarında olsa; onlar da giyerler. Kendine verdiği o emek ve gayret alkışlanası bir şey. Bugün mayo giyer, yarın mini giyer, öbür gün de uzun giyer, ama onun şarkıcılığı değişmez, şarkıları değişmez. Ben üzerinde öyle miydi, böyle miydi diye konuşmaya gerek bile duymuyorum.

Siz giyer misiniz?
Ben giymiştim; gerektiği zaman da giyiyorum. Şov yapan bir insan olduğum için sahnede söylediğim şarkılara göre bölümler yapıyorum ve orada ne gerekiyorsa giyiyorum.


Bize gelinliğini verenler bile var

Newcat markasının esas önemli yeri mağazanın arkasındaki kocaman atölye. 15 kişiyi bulduk, genç, üniversite mezunu, üç tane tasarımcı arkadaşımız çalışıyor. Bir de buna yılların birikimiyle ben eşlik ediyorum. 6 senedir hep kendim için, arkadaşlarım için takılar üretiyordum. Kemer’deki evin garajını atölye yapmıştım. Sonra baktım ki biriken malzemeler ve kumaşlar garaja sığacak gibi değil. Başka bir atölye tuttuk. 7-8 ay da orada da birikti mi? Her gün de televizyonda giydiğim elbiseler de birikiyor. Bağışlar da var tabii. Mesela birisi getiriyor, gelinliğini bağışlıyor. “Eminim siz bunu çok iyi bir yere göndereceksiniz” diyor. Böylece yığıldı, yığıldı, yığıldı ve bir depomuz ve kocaman bir atölyemiz oldu. Sabahları 9:00-9:30’da burada oluyorum ve tüm gün mesaide arkadaşlarla çalışıyorum. Günde 17 saat çalışıyorum.

Daha 17 yaşımdaydım, kendi elbiselerimi dikiyordum, ortaya çıkarıyordum. Hatta yaptığım modeller çok iddialı gelmişti, ama beni ben yapan modeller. O yaşta bir kızın ensesinde İspanyol topuzu ve kocaman halka küpelerle daracık elbiselerle inanılırlığını kanıtlamak için ağır şarkılar söylediğinden dolayı bu tip giyinmeye kendi karar vermiş olması çok dikkat çekmişti. Ama içgüdüsel olarak böyle giyiniyordum, bilinçli değildi. En fazla karikatürü çizilenlerden biri olmuştum. Nedeni çok belirgin olmamdı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: