O dizilere ceza yağdı!

RTÜK, Bizim Hikaye, Çukur, Avlu, Sen Anlat Karadeniz ve Muhteşem İkili gibi çok sevilen dizilere çeşitli sebeplerden ceza yağdırdı.

Dizi Galeri

O dizilere ceza yağdı! RTÜK, Fox TV'de yayınlanan "Bizim Hikaye" dizisinde "çocuk istismarı" niteliğinde görüntülere yer verildiğini saptadı. Yapılan incelemelerde, 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran "Kiraz" karakterinin "aşırı makyaj, dans, erkek arkadaş edinme, evde erkek arkadaş ile parti yapma" gibi unsurlarla "kadınlaştırıldığı" nedeniyle ceza verilmesine karar verildi. Üst Kurul, söz konusu dizide yer alan sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğunu değerlendirerek Fox TV'ye idari para cezası verilmesine kanaat getirdi.

Daha önce de pek çok kez şikayet edilen ve çeşitli cezalar verilen "Çukur" dizisi, yine şiddet içerikli sahneleri ile Üst Kurul toplantısının gündemine geldi. Show TV'nin "Çukur" dizisinde ayaklarından tavana asılı olan bir adamın dumanlar tüten sönmemiş kireç dolu bir varile batırılma tehdidiyle konuşturulmaya çalışılması gibi şiddet içerikli sahnelerin gösterilmesinin ve şiddetin sıradanlaştırılmasının "şiddeti özendirici veya kanıksatıcı" olduğu sonucuna varılarak Show TV'ye idari para cezası verildi.

Öte yandan Star TV'de yayımlanan "Avlu" dizisinde sopayla dövme, boğazı sıkma, boğma, arabayla ezme, mahkum kavgası, bıçaklama, işkence, yüze çay dökme, ütü masasına yatırma gibi birçok şiddet sahnesinin yer alması sebebiyle kanala idari para cezası uygulandı. "Sen Anlat Karadeniz" isimli dizide de tokat atma, boğaz sıkma, boyundan tutup sürükleme, parmak kırma, kemerle dövme gibi kadına yönelik şiddet içeren sahnelere yer verildiğini, söz konusu dizide yer alan sahnelerin ve diyalogların şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olduğu gerekçesiyle ATV'ye de idari para cezası kesti.

Ayrıca yumruklama, sopayla vurma, kafayı kaynar kazana sokma, boğaza bıçak dayama gibi şiddet içeren sahnelere yer veren "Muhteşem İkili" isimli dizinin kanalı Kanal D'ye idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: