ODTÜ yine karıştı. Gezi Parkı kapatıldı!

ODTÜ iki gündür gergin. Yol yapımını engellemek için eylem yapan grupla polis arasında yeniden çatışma çıktı. Olaylar şu sıralarda halen devam ediyor. Bu arada İstanbul Taksim'de polis yoğun güvenlik önlemeleri aldı. Gezi parkı ise yeniden kapatıldı.

Yaşam

ODTÜ yine karıştı. Gezi Parkı kapatıldı! Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ otoyol projesine karşı başlayan direniş tüm Türkiye’ye yayıldı.

Dünden beri sosyal paylaşım sitelerinde yapılan çağrılar sonucu bu akşam 20.00’da Galatasaray Lisesi önünde ODTÜ'ye destek için Yaklaşık 200 kişilik grup toplandı. Protestolarına önce alkışla başlayan grup ardından “Diren ODTÜ Taksim seninle”, “Polis defol Taksim bizimdir”, “ODTÜ’ye selam direnişe devam” sloganları atmaya başladı.


Foto

Galatasaray Lisesi önünde konuşlanan Çevik Kuvvet polisleri 20.20’de ellerinde kalkan ve coplarla müdahaleye başladı. Müdahale sırasında biber gazı kullanmayan polis, kaçan grubu Odakule’ye kadar kovalayarak dağıttı. Bir süre sonra ara sokaklardan geçerek polislerin arkasında birleşen grup bu kez “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” sloganları attı. Çevik kuvvet bu kez grubu Galatasaray’a doğru kovalayarak dağıttı. Müdahale sırasında bazı eylemciler polise torpil fırlattı. Polis, kovaladığı gruptan 5 kişiyi gözaltına aldı. Alkollü olduğu görülen bir eylemci polisin önüne uzanarak ‘yatan adam’ protestosu gerçekleştirdi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinden geçecek yol çalışmalarının ağaç katliamına neden olacağı gerekçesiyle iki gündür devam eden direnişte akşam saatlerinde yeniden olaylar çıktı.

100. Yıl Mahallesi’nde toplanarak belediyenin yol çalışması şantiyesine kadar yürüyen eylemciler burada barikat kurup, sloganlar atmaya başladı. Bölgede önlem alan polis, önce dağılmaları için uyarı yaptı. Uyulmayınca tazyikli su ile gruba müdahale başladı.

Mahalleye doğru kaçan grup polite taş attı. Polis tazyikli su ve gaz bombaları ile karşılık verdi. Bir polis helikopterinin de havadan denetim yaptığı bölgede gerginlik halen devam ediyor.

Bu arada Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay da bölgeye geldi. Ay, bir restoranın terasında operasyonu bizzat yönetiyor. Ankara Emniyet Müdürü’nün restoranın teras katına müşteri alınmaması yönünde talimat verdiği öğrenildi.

İSTİKLAL CADDESİ'NDE POLİS KALKANI

ODTÜ olaylarının yansıması Taksim'i de gerdi. Polis olağanüstü önelim aldı. İstiklal Cadesi'nin girişinde barikat kurdu. Gezi Parkı ise yeniden halkın kullanımına kapatıldı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: