Öksürük şurubuna 'acil' toplatma

Bileşiminde ’Dekstrometorfan’ bulunan öksürük şuruplarının ’çok acele’ koduyla toplatılmasına karar verildi.

Yaşam

Öksürük şurubuna 'acil' toplatma Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’ndan Türk Eczacılar Birliği, İlaç Endüstri İşverenler Sendikası, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği, sağlık ve ilgili ilaç firmalarına ’Çok acele’ koduyla resmi yazı gönderildi.

Hürriyet’in haberine göre yazıda, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi web sitesinde ’Dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının kullanımına bağlı olduğu düşünülen ölümlerle ve ciddi yan etkilerle sonuçlanan olayların görüldüğü, araştırmalar sonucunda buna ’Levometorfan ile kontamine dekstrometorfan’ içeren öksürük şuruplarının sebep olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Türkiye’de üretilen bazı öksürük şuruplarında ve gribal ağrı kesici ilaçların bileşiminde ’Dekstrometorfan’ etken maddesi kullanılıyor. Uygulamaya göre bileşiminde dekstrometorfan bulunan öksürük şurupları ve ağrı kesiciler kontrole tabi ilaçlar olarak değerlendirilip eczanelerde reçete karşılığı satılabiliyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: