ÖLMEK GİBİ BİR DERT VARKEN BİTEN AŞKIN NE ÖNEMİ OLUR!

Şebnem Bozoklu, yakınlarını kaybetmekten çok korktuğunu söyledi: "Hayatta ölmek, yok olup gitmek gibi bir dert varken; kaçırdığın bir iş ya da kaçırdığın bir adamın ne kadar önemi olabilir ki?"

Magazin

ÖLMEK GİBİ BİR DERT VARKEN BİTEN AŞKIN NE ÖNEMİ OLUR! atv'nin tiryakilik yaratan dizisi 'Canım Ailem'de canlandırdığı 'Meliha' karakteriyle milyonların sevgilisi olan Şebnem Bozoklu, "Oyunculuğu çok seviyorum, içgüdülerimle yapıyorum" dedi. Harper's Bazaar dergisi için Şebnem Kırmacı'yla konuşan Bozoklu; Lara Sayılgan'ın objektifine de fönlenmiş modern saçlarıyla poz verdi. Şebnem Bozoklu'yu farklı bir imaja sokan makyaja ise Hakan Kültür imza attı.

GERÇEK OLSUN İSTEDİM
'Meliha' performansınız çok iyi eleştiriler aldı. Perihan Mağden, "Türkiye'de 20-30 yılda bir de olsa böyle oyuncular çıkabiliyormuş" diye yazmıştı...
Evet, başta Perihan Mağden'in övgü dolu sözleri beni çok şaşırttı. Doğru bir şey yapmaya çalışıyorum. Bunu yapabilmiş olmak beni çok memnun etti. Sadece o değil, diğer köşe yazarları da benzer övgülerde bulundular. Ben bu karakterin gerçek olmasına çok uğraştım. Kadın olmak çok evrensel bir haldir ya, oradan yola çıktım. Aşkını çok yüreğinden hisseden bir kadın yaratmaya ve bunu doğru yansıtmaya çalıştım.

Yarattığınız karakter sıradan övgüler almadı... Oyunculuğunuz nasıl bir şeylerin önüne geçti?
Etten, kemikten, tanıdık, bildik bir karakter ve hayatın içinden bir figür çıkarmak istedim ortaya. Bir televizyon klişesi yaratmak istemedim. En büyük derdim buydu. Televizyon klişelerini sevmiyorum.

METOTLARA İNANMAM
Erişilebilir, dokunulabilir bir kadın olmak mı istediniz?
Bir anda oluşamaz bir karakter; düşünüp üzerine kafa patlatmakla da olmaz. Oyunculuk, insanın hayatı nasıl beynine soktuğu ile ilgili bir şey. Ben içgüdülerimle yürüyorum. Bu işin okulunu okudum ama akademik oyuncu değilim. Oyunculuk metotlarına, gurular tarafından verilen taktiklere falan inanmam ama ustalara inanırım... Bir ustayla çalışırken şekillenirsiniz...

Sizin ustalarınız var mı?
Olmaz mı? Özdemir Nutku, Mustafa Alabora, Engin Alkan ve Uğur Yücel.

Bir oyuncu olarak istediğiniz yerde misiniz?
İstediğim yerde miyim bilmiyorum. Büyük resim çok büyük; ben küçük bir giriş yaptım. Yapmak istediğim çok şey var ve umarım hepsini yapabilirim. Mutlu olmayı çok seviyorum; hayattaki tek derdim bu. Oyunculuğu da sadece bunun için yapıyorum.

HAYAT ÇOK DRAMATİK
Derdinizin mutlu olmak olduğunu ne zaman keşfettiniz?
Beş sene önce yani 25 yaşımdayken keşfettim...

Hayat sanki çok eğlenceliymiş gibi konuşuyorsunuz...
Aslında hayat çok ama çok dramatik... Ölmek diye bir şey var ya! İtiraf edeyim; çok derin bir ölüm korkusu var bende. Hayatta en çok korktuğum şey sevdiklerimi kaybetmek... Bundan ödüm kopuyor. Ölümlü dünya bu... Öleceğimizi biliyoruz ama unutuyoruz işte. Ölmeyecekmiş gibi bir şeylerin peşinden koşup duruyoruz. Ben de "Bari hayatta mutlu olayım" dedim.

Bu keşiften önce mutlu bir insan mıydınız?
Özellikle üniversiteyken çok despresiftim. Beni üzecek şarkıları dinliyor, filmler izliyordum. Sonra değiştim. "Kendime niye bıçak saplayayım" dedim kendi kendime. Yukarıdan inceledim kendimi ve dertlerimin ne kadar küçük olduğunu anladım. Ölmek, yok olup gitmek gibi bir dert varken hayatta, kaçırdığın bir iş ya da kaçırdığın bir adam, ne kadar önemli olabilir ki?
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: