Ömer Koç mu, Ali Koç mu?

Mustafa Koç'un vefatının ardından dümenini kimin devralacağı tartışılan Koç Holding'de profesyonel birinin bu göreve getirilmesi zayıf bir ihtimal. Ömer Koç grubun cirosunda yüzde 45 payı olan enerjideki tecrübesiyle, Ali Koç ise siyasi ve toplumsal kimliği ile önce çıkıyor.

Yaşam

Ömer Koç mu, Ali Koç mu? Kalp krizi sonucu 21 Ocak'ta vefat eden Mustafa Koç'un 13 yılda 5 kat büyüyüp dünyaya açtığı , halka açık şirketlerin piyasa değeri toplamı 100 milyar TL'yi aşan Koç Holding'de dümeni kim devralacak? Bu konuda 3 olasılık bulunuyor. Bir profesyonel, Ömer Koç yada Ali Koç.

Habertürk'ten Naime Sert'in haberine göre 69 şirketi bünyesinde bulunduran holdingin grup başkanlıkları deneyimli profesyonellere emanet ancak profesyonel birinin yönetim kurulu başkanlığına getirilmesi zayıf bir ihtimal olarak görülüyor. Biri enerjinin diğeri ise otomotivin patronu iki kardeşten birinin şirketin başına geçmesi bekleniyor. Kamuoyunda pek fazla tanınmayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Koç, 2015 3. çeyrek itibarıyla grubun cirosunda yüze 45 paya sahip olan enerjideki tecrübesiyle öne çıkıyor. Halihazırda holdingin yönetim kurulu üyesi olan, grubun cirosunun yüzde 23'ünü elde ettiği otomotiv şirketlerinin patronu Ali Koç ise siyasi ve toplumsal kimliği ile dikkat çekiyor.


SANAT İÇİN HOLDİNG HİSSESİ SATTI!

54 yaşındaki Ömer Koç, 1985'te adım attığı iş dünyasında ağırlıklı olarak enerji alanına yoğunlaştı. Ömer Koç, 2006 yılında Koç Grubu tarafından özelleştirme ihalesinde satın alınan TÜPRAŞ'ın yönetim kurulu başkanı. 2008 yılından bu yana yönetim kurulu başkan vekilliğini sürdüren Ömer Koç, Türk Eğitim Vakfı'nın da başkanlığını yürütüyor. Koç ailesinin kültür, sanat ve tarih alanındaki atılımlarının ardındaki isimlerden biri olan Ömer Koç, dünyanın en önemli koleksiyonerleri arasında gösteriliyor. Ömer Koç'un İznik çinileri, Osmanlı eserleri, otoportrelerin yanı sıra geniş bir kitap ve tablo koleksiyonu bulunuyor. Merhum halası Sevgi Gönül'den kendisine miras kalan Sadberk Hanım Müzesi ile de ilgilenen Ömer Koç, Yapı Kredi Sanat Yayınları'nın da yönetiminde. 2009 yılında Koç Holding'deki hisselerinin bir kısmını satarak ortaklık payını yüzde 2.79'dan yüzde 1.79'a düşüren Ömer Koç, 92.8 milyon lirayı sanat ve kültür alanında kullanacağını açıklamıştı.

FENERBAHÇE'NİN BAŞKAN ADAYI

Grubun otomotiv koluyla ilgilenen Ali Koç, 2012 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyor. 2008-2010 yılları arasında grubun iletişim ve bilgi grubu başkanlığını yapan Ali Koç'un adı Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başkalığı için de geçmişti. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde eski yönetici olan ve 2015'teki Fenerbahçe Spor Kulübü olağan kongresinde bir sonraki kongrede başkan adayı olacağını açıklayan Ali Koç evli ve 2 çocuk sahibi. B20 Zirvesi'nde yaptığı kapitalizm eleştirisi ile gündeme oturan Koç, "Kapitalizmin daha adaletli sisteme dönüşmesi şart" demişti.

KAYNAK: Habertürk / NAİME SERT
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: