OMÜ, insansız uçak üretti!

Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından insansız hava aracı yapıldı.

Yaşam

OMÜ, insansız uçak üretti! Proje Koordinatörü Cevat Sunol, "Türkiye'de üniversitelerde üretilen bu boyda başka insansız hava aracı yok. Belki ileride bu uçağın seri imalatını yaparak çok daha farklı bir ilke de imza atabiliriz" dedi.

Samsun OMÜ Uzaytem, Türkiye'de üniversiteler tarafından yapılan en büyük insansız hava aracı olduğu öne sürülen aracı üretti. OMÜ'de öğretim görevlisi olan ve Uzaytem Arge Merkezi'nde proje mühendisi olarak görev yapan Proje Koordinatörü Uçak Mühendisi Cevat Sunol, yapımı 8 ay süren insansız hava aracıyla ilgi bilgi verdi. Uzaytem Arge Merkezi tarafından tasarımı ve imalatı yapılan insansız hava aracının yüzde 100 yerli bir proje olduğunu belirten Cevat Sunol, "Üzerinde turboprop motor bulunuyor. Proje, motorun testi için gerçekleştirildi. Uçağımız 6 metre kanat açıklığına, 180 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. Ayrıca 30 kilo yük taşıma ve 8 saat havada kalabilme kapasitesine sahip. Bu boyutları ve kabiliyetleri ile halen kullanılmakta olan taktik araçlarla eş boyutlarda diyebiliriz" dedi.


Tasarım çalışmalarının tamamen üniversite bünyesinde gerçekleştirildiğini söyleyen Sunol, "Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksek Okulu'ndan destek alarak, Uzaytem Arge Merkezi'nde tasarım çalışmalarını tamamladık. Bu çalışmaların ardından 3 ay gibi kısa bir sürede Uzaytem Arge Merkezi'nin bünyesinde olan kompozit atölyesinde uçağın imalatını yaptık. Merkezimizin hedefi hem yüksek katma değerli arge projeleri yürütmek, hem de insanlı ve insansız hava araçlarını tasarlamak, üretmektir. Bundan sonraki hedefimiz buna benzer kapasitelere sahip fakat seri imalata daha uygun, daha yüksek standartlarda insansız hava aracı platformunun tasarımını ve üretimini yapmak, özellikle sportif amaçlı kullanılacak insanlı uçakların üretimini yapmak ve savunma sanayine yönelik yüksek nitelikli kompozit malzemelerin üretimini yapmaktır" diye konuşarak şöyle devam etti:


"Üniversitemizin bu konuda çok ciddi desteği var. Bu desteğin artmasını da bekliyoruz. Böylece daha yüksek katma değerli projeleri yapabileceğimizi düşünüyorum. Yaptığımız bu projenin Türkiye'de önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de üniversitelerde üretilen bu boyda başka insansız hava aracı yok. Belki ileride bu uçağın seri imalatını yaparak çok daha farklı bir ilke de imza atabiliriz. Ülkemizde ihtiyaç duyulan sportif hava araçlarının, küçük uçakların ve eğitim uçaklarının imalatını yapmayı düşünüyoruz. Bu anlamda tasarım çalışmalarımız başladı. Projeler verildi. 1-1,5 sene sonra belki de burada küçük uçakların havalandığını göreceksiniz."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: