ORANIZA BİR ŞEY KOYUYOR MUSUNUZ?

TÜRKMAX'DAKİ PROGRAMINDA TAN SAĞTÜRK'Ü AĞIRLAYAN HÜLYA AVŞAR ÖYLE BİR SORU SORDU Kİ..

Magazin

ORANIZA BİR ŞEY KOYUYOR MUSUNUZ? Türkmax'taki programında balet Tan Sağtürk'ü konuk eden Hülya Avşar, 'Balerinlerin giydiği kıyafet çok hoş, göze hitap ediyor. Ama erkeklerin kıyafetleri hep garip karşılanmıştır, vücut hatlarının belirgin olması. O kıyafetin özelliği ne ki bu kadar vücuda oturuyor?' diye sordu.

Tan Sağtürk ise 9 yıl boyunca yurtdışında bale yaptıktan sonra Türkiye'ye döndüğünde bu hassasiyeti kaşımak yerine Devlet Opera ve Balesi dışında yaptığı işlerde üzerinde hep bir pantolon olduğunu hatırlattı ve 'Bunu değiştirebilmek balerin ve baletlere özgü değil. Bizim yapabileceğimiz bir mesele değil. Bale Fransa kralı tarafından saraylardan çıkarılan bir dans kültürü. O dönem kıyafetlerde taytlar var, peruklar takıyorlar, belki yarım bir pantalon ve tokalı ayakkabılar giyiyorlar. Sahneye yansıdıkça sadece taytlar kalmış. Aslında çok iyi bir çalışmış erkek fiziği o taytı kaldırır. Ama çok iyi çalışmamış fizikte tayt çok kötü durabilir' diye cevap verdi.

Bu cevap Hülya Avşar'ı pek tatmin etmemiş olacak ki sorularına devam etti:

Hülya Avşar: Peki anladım da niçin bu kıyafet üzerinde özellikle duruluyor. Ama inatla o değişmiyor. Sadece senin fikrin olarak değişiyor. İlle de o bir kural mıdır?

Tan Sağtürk: Tarih boyunca gelen bir gelenek aslında ve bu gelenenekten yola çıkarak vücut hareketlerini ortaya çıkarabilmek için bu tayt olmazsa olmazlardan bir tanesi. Bunları değiştirmek bizim insiyatifimizden biri olamaz.

Hülya Avşar: Erkekler tayt giydiklerinde cinselliklerinin çok aşırı belli olmaması için oraya koydukları bir şey var mı?'

Tan Sağtürk: Evet. Supvonsor diye bir şey giyiyoruz. O supvonsor sadece herşey belirli, yerli yerinde olsun diye değil elbette ki bir teknik çalışmaya girerken aynı bu bir basketbolcunun milli supvonsoro benzeyen bir şey. Olmazsa olmaz şeylerden bir tanesi.

Hülya Avşar: Ya da bir boksörün dişliği gibi. O zaman o daha da dikkat çekici hale getiriyor olayı belki de. Ama onsuz da olmaz diye düşünüyorum.

Tan Sağtürk: Çok daha estetik olurdu o zaman hiç olmaması

Hülya Avşar: İşte o zaman çok kötü olurdu. Onu düşünmek çok iyi olmuş. Eskiden beri olan bir şey mi?

Tan Sağtürk: Evet, çok eskiden beri kullanılan bir şey.

(televizyon gazetesi)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: