ORHAN PAMUK, KAROLİN FİŞEKÇİ'YE İHTAR ÇEKTİ

Orhan Pamuk'tan Karolin Fişekçiye: Benim adıma konuşma!

Magazin

ORHAN PAMUK, KAROLİN FİŞEKÇİ'YE İHTAR ÇEKTİ "Orhan Pamuk'u magazin ögesi olarak kullanmak mahremiyetine saldırıdır"

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, kız arkadaşı olduğunu söyleyerek basına çeşitli demeçler veren ressam Karolin Fişekçi'ye noter kanalıyla ihtarname gönderdi. Avukatları Haluk İnanıcı ve Reyhan Tekcan tarafından yapılan ihtarda, Pamuk ve Fişekçi'nin son olarak iki ay önce New York'ta bir alışveriş merkezinde görüştükleri bildirildi. İhtar yazısında, Fişekçi'nin Pamuk'un kız arkadaşı da olmadığı da kaydedildi. Yazıda, "Fişekçi'nin sanki Orhan Pamuk ile temas halindeymiş ve onun onayıyla konuşuyormuş gibi açıklamalar yapması ve romancı Kiran Desai ile yakınlığını iş ilişkisi olarak nitelemesi de gerçek dışıdır. Müvekkilimizin adının etrafında hayal mahsulu çeşitli olaylar uydurularak, uygunsuz yorumlar yapılarak magazin ögesi olarak kullanılması müvekkilimizin mahremiyetine açıkça saldırıdır. Müvekkilimizin temsilcisi gibi konuşması, ahlak dışı olmak bir yana, aynı zamanda hukuka aykırı davranıştır" denildi.

Pamuk'un hiç kimseye kendi adına konuşma ve ismini kullanma yetkisi ile izni verilmediği hatırlatılan ihtar yazısında, Fişekçi'nin kişilik haklarını, mahremiyeti zedeleyici açıklama ve davranışlarına son vermesi istendi. Pamuk'un avukatı ihtar yazısında, aksi halde "kamuoyunu yanıltma, kişilik haklarına zarar verme, mahremiyeti ihlal" fiillerinden dolayı suç duyurusunda bulunacaklarını, tazminat davası açacaklarını, gerekli her türlü hukuki önlemi alacaklarını, bu konudaki yasal haklarını saklı tuttuklarını hatırlattı.


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: