Otistik çocuklara atlı terapi

(DHA)- BURSA’nın merkez Osmangazi İlçe Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, 3 yıldır otistik çocuklara ‘at ile terapi’ uyguluyor. Çocuklarının terapiye yanıt verdiğini gören aileler ise, "Çocuklarımızın hiperaktif olmasının ve kurallara uymamasının önüne geçemiyorduk ama buraya geldiğimiz günden beri değişti. Bu tür programlar artmalı ve katılamayan ailelerde gelmeli. Yöneticiler bizim çığlıklarımıza kulak versinler" dedi.

Yaşam

Otistik çocuklara atlı terapi Özel Bursa Engelli Anneleri Derneği ile birlikte Osmangazi Belediyesi tarafından oluşturulan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde otistik çocuklara ve diğer engel gruplarına ‘At ile terapi’ uygulanıyor. 3 yıl önce başlayan projenin kapsamı, ilk başka atlardan korkan ve iletişim kurmak istemeyen çocuklarda değişim görülmeye başlanınca daha çok çocuğa ulaşmak için genişletildi. Rehabilitasyon merkezlerinin de ilgi gösterdiği uygulama haftanın 5 günü sabah ve öğle gruplar halinde gerçekleşiyor. Projenin büyüyerek devam ettiğini belirten Osmagazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Aysu İlman Altıkardeş, ilk başladıklarında kendilerine başvuran 3 rehabilitasyon merkezinin 12’ye çıktığını belirtti. Büyük ve küçüklerin bile bileceği 15 at aldıklarını kaydeden Altıkardeş, şöyle konuştu:

"Bu çalışmanın sağlıklı devam etmesi herkes için güzel bir örnek oldu. Aile ve çocuklar memnun. Geniş bir tesis içinde olmamız işimizi kolaylaştırdı. Tüm personelimiz engelli çocuklarımız rehabilitasyonuna önem veriyor. Proje başladığından beri rehabilitasyon merkezlerinde çok fazla talep alıyoruz. Haftanın 5 günü rehabilitasyon merkezlerimizi alıyoruz. Bir günde at binişi gerçekleştirmek isteyen aileleri burada ağırlıyoruz. Her grup birer saat at binişi gerçekleştiriyor."

"ÇIĞLIKLARIMIZA KULAK VERSİNLER"

Aileler adına konuşan Kıymet Bilgici de, 3 yıl önce farklı kurumlarda anneler bir araya gelerek bu projeyi başlattıklarını söyledi. Bilgici, şöyle dedi:

"Eğitimlerin ardından doktorlar çocuklardaki gelişimi fark etti. Çocuklarımızla 3 yıl çalışmanın ardından yan yana rahatlıkla oturuyoruz. Onların hiperaktif olmasının ve kurallara uymamasının önüne geçemiyorduk ama buraya geldiğimiz günden beri değişti. Kurallara daha çok uymaya çalışıyorlar, daha fazla iletişim kurmaya başladılar. 3 yıl uzun bir süre ama engelliler için değil. Bu tür programların daha çok olması gerekli. Bu yıl farklı kurumlardan 20 çocuklar geliyoruz. Geçtiğimiz yıl 120 çocuğumuz eğitimlere katıldı. Engellilikleri ile baş başa kalanlar, bu tür programları duymamış, girememiş insanlar çok. Yerel yönetimler bu tür çalışmaları arttırmalı. Bizim çığlıklarımıza kulak vermeliler."

Barınak görevlilerinin proje için özveri ile çalıştığını belirten Bilgici, sonuçlarını birlikte aldıklarını kaydetti. At binişi için sabırsızlanan otistik çocuklar ise, atları çok sevdiklerini, onlara binmenin eğlenceli olduğunu, kendilerini özgür hissettiklerini söyledi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: