Otomobilde tasarruf!

Otomobiller hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmakla birlikte, konuttan sonra maliyet bakımından bilhassa Türkiye’de en yüksek harcama kalemi. Yüksek araç fiyatları yanında yüksek benzin rakamları da düşünüldüğünde otomobil sahibi olmak oldukça pahalı olabiliyor.

Yaşam

Otomobilde tasarruf! Peki, bu önemli ihtiyacımızın maliyetlerini nasıl düşürür ve araç satın alımını nasıl daha ekonomik hale getiririz? Araç seçiminden, araç satın alımına ve kullanımına kadar çeşitli tasarruf yöntemlerini aşağıda önemli başlıklar altında inceledik.

Ekonomik Araç Seçimi

Ekonomik kullanım için küçük motorlu araçları ya da dizel veya LPG’li araçları tercih edebilirsiniz. 1.3 ya da 1.6 motor silindir hacmi tercihi, size hem araç maliyeti, hem vergi, hem de yakıt tüketimin bakımından avantaj sağlayacaktır. Zaten son dönemde artan ÖTV oranları nedeniyle düşük motor silindir hacimli araç satın almak artık kaçınılmaz oldu. Bunun yanında birçok otomotiv firması belirli aralıklarla araç kampanyaları yapıyor. Bu kampanyaları takip ederek sıfır bir aracı daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Ekonomik Araç Kullanımı

Ancak sadece küçük arabave küçük motor seçimi yakıt tüketimini garantilemez. Otomobilinizin satın alma maliyetinin yanında sigorta, kasko, vergi ve bakım giderleri şeklinde, yakıt dışında da ek maliyetleri olacak. Bu maliyetleri düşürmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Ekonomik kullanıma bir örnek vermek gerekirse, aracınızı yüksek viteste ve düşük devirde kullanarak yakıt tüketimini azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı gaz ve fren kullanmamak veya lastik havalarını kontrol etmek de yakıt tüketimini düşürmenize yardımcı olur. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman büyük motorlu araçların yakıt tüketimini azaltmanız mümkün.

Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde veya erken saatlerde yola çıkmak ya da trafiğin daha az yoğun olduğu yan yolları tercih etmek benzin tüketiminin azaltılmasında büyük rol oynar. Vites ve şerit değiştirmek, sık sık dur kalk yapmak yakıt tüketimini olumsuz etkileyen unsurlar olduğu için bunlardan kaçınmak yakıt tasarrufunda etkili olur.

Klima motordan çekilen güçle çalıştığı için aracınızda klima kullanıılması yakıt tüketimine sebep olur. Bu nedenle sadece ihtiyacınız olduğunda klimayı çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kullanım sırasında yakıt tüketimini etkileyen bir diğer unsur da lastiklerdir. Lastiklerinizin havası düşük olduğunda, aracınız daha çok güç harcar ve yakıt tüketimi artar. Bu sebeple lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol edip lastik havasının ideal düzeyde olmasına dikkat edin.

Kasko Alırken Tasarruf Önlemleri

Kasko sigortanızolası kaza durumlarında aracın hasarını karşılar. Kasko yaptıracağınız kurumu dikkatli seçmek önemlidir. Bu nedenle seçiminizi hasar ödeme süresi ve kurumun hizmet yaygınlığına bakarak yapabilirsiniz. Bu konuda tasarruf yapmak adına en düşük primli kasko sigortasını tercih etmek çok doğru olmaz çünkü sonradan hasar durumunda size yapılacak ödemelerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çok yüksek prim ödemesi gerektirmeyen ve güvenilir ve yaygın bir hizmet ağına sahip bir kurumdan kasko yaptırmak en doğru çözüm olacaktır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: