OYUNCULARIN LİDERİ OLACAK!

Hülya Avşar, oyuncuların haklarının korunacağı ve aranacağı bir birlik için harekete geçti. Avşar'ın ilk icraatı, çalışma saatlerini sınırlamak; yani günde 8 saatten daha fazla çalışılmayacak..

Magazin

OYUNCULARIN LİDERİ OLACAK! 2001 yılında 'Yeşil Işık' filminin çekimleri sırasında ilk kez 'Günde sekiz saatten daha fazla çalışmam!' kuralını uygulayan ünlü sanatçı Hülya Avşar, kendisine koyduğu bu kuralın tüm oyunculara uygulanabilmesi için harekete geçti. Avşar resmi bir girişim olmadan oyuncuların çalışma şartlarını düzenlenmeyeceği kanaatine vardı ve bu nedenle oyuncuların haklarını koruyacak bir oyuncu birliğinin kurulması için liderlik yapmaya karar verdi.

Misyonu; hakları almak
Söz konusu birliğin kurulma çalışmaları başladı. Adı henüz konmayan bu birliğin misyonu; sinema, televizyon, reklam ve tiyatro oyuncularının haklarını aramak ve korumak olacak. Birliğe üye olan tüm oyuncular çalıştıkları setlerde sekiz saatten fazla kalmayacak, sekizinci saatten sonra seti terk edecekler. Etmeyenler, birliğin yönetmeliğinde bulunan cezalara çarptırılacak.

Telifleri koruyacak
Oyuncu birliği aynı zamanda oyuncuların setteki yemeklerinden çekimleri bekledikleri mekanlara kadar her konuda söz sahibi olmayı hedefliyor. Hülya Avşar, oyuncu birliğinin bir diğer önemli misyonunun ise oyuncuların telif haklarını korumak olacağını belirtti. Avşar, bugünlerde harıl harıl yurtdışında çalışan oyuncu birliklerinin genel ve idari yapılarını inceliyor.

Oyuncu birliğinin kurulmasında Hülya Avşar'ın en fazla güvendiği isimlerin başında Murat Han geliyor. Murat Han'ı yardımcısı yapan Avşar, yurtdışındaki oyuncu birlikleri hakkında oldukça bilgi sahibi olan Han ile birlikte kolları sıvadı. İkili en çok Almanya'daki sistemi beğendi. Hülya Avşar 1999'da 'Salkım Hanım'ın Taneleri' filminin çekimlerinde; setlerinde günde sekiz saatten daha fazla çalışmama kararı almıştı. Avşar, gün boyu sette çekim zamanını bekleyerek Zehra'yı ihmal edemeyeceğini belirtip, yapımcılarına çalışma saatlerinin düzenlenmesini şart koşmuştu. Sanatçı, 'Günde 8 saatten fazla çalışmam' kuralını da ilk kez Kenan Işık ile başrollerini paylaştığı 'Yeşil Işık' filminde uygulamıştı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: