OZAN 'BAŞKA STÜDYOYA GİDİN' DEDİ!

Yeni albümü 'İmza'nın çıkış şarkısı 'Sevişmeden Uyumayalım' ile büyük beğeni toplayan Sıla, Günaydın'a konuştu. Genç şarkıcı, yeni albümünü ve ileriye dönük hedeflerini anlattı..

Magazin

OZAN 'BAŞKA STÜDYOYA GİDİN' DEDİ! İster kırılıp dökülelim. İster yok olup dirilelim. Sevişmeden uyumayalım. Anlaşmadan ölmeyelim...' diyen şarkısıyla bir kez daha müzikseverlerin kalbini çalan Sıla Gençoğlu, 10 parçanın yer aldığı yeni albümüyle dinleyici kitlesini genişleteceğe benziyor. 1980 doğumlu olan genç yıldız, yaptığı müziği bir konsepte sığdırmıyor: 'Ben her şeyi dinliyorum. Yaptığım müzik de aynı çeşitliliği gösteriyor. Bu benim müziğim. Konseptsizlik de bir konsepttir!'

* Müziğe ilginiz okul yıllarında başlamış, ailede müzikle ilgilenenler var mıydı?
Ortaokul ve lise yıllarında müzikle ilgilenmeye başladım. Babamın kulağı çok iyidir, güzel şarkı söyler ama benim dışımda ailede müzikle ilgilenen kimse yok. Daha çok, politikacı bizimkiler. İki dedem de milletvekili, babam da uzun yıllar siyasetle uğraştı, il başkanlığı yaptı.

KENAN İŞİNİN EHLİ
* İstanbul'a geldikten sonra yedi yıl Kenan Doğulu'ya vokal yaptınız. Nasıl tanıştınız?
Kenan'la tanışmamız, benim Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü'nde okuduğum döneme denk geliyor. Kenan'ın vokalisti olan Cem Öcal çok yakın arkadaşımdı. Onun sayesinde tanıştım Kenan'la ve başladım vokal yapmaya. Karşılıklı memnuniyetimiz olunca yedi yıl devam etti, biraz sebatkar davrandık...

* Geçen bu yedi yılın müzik kariyerinize ne gibi katkıları oldu?
Ben çok ciddi ve iyi bir müzisyenle çalıştım. Kenan gerçekten işinin çok ehlidir. Sahnesi çok başarılıdır, çok interaktifdir. Gerek müzisyenlerle diyaloğu olsun, gerek müzikal fikirleriyle çok yoğun bir insandır. Çok şey öğrendim ondan. Sahne bizim için teoriyi pratiğe dökebileceğimiz en önemli platform; dolayısıyla çok güzel bilgi alışverişleri oldu aramızda. Şu anda sahnedeki rahatlığımı Kenan'la yedi sene aynı sahneyi paylaşmış olmama borçluyum.

ELEKTRİĞİMİZ TUTTU

* Biz sizi ilk albümünüz çıkmadan çok önce tanıdık. Şarkılarınızı Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu söyledi ama asıl çıkışınız 'Sıla' dizisinin müziğiyle oldu. Sezen Aksu ile birlikte yaptığınız dizinin şarkısı 'Töre' herkesin beğenisini kazandı. Aksu ile nasıl çalıştınız?
Çalışması bu kadar kolay bir kişiyi ben daha önce hiç görmedim. İki kişi söz yazıyorsanız veya söz yazıp beste yapıyorsanız, karşılıklı enerji çok önemli, herkesle de tutmuyor o elektrik. Bizim üç çalışmamız oldu Sezen Hanım'la. Aynı yerlerden yola çıkıp aynı şekilde ilerliyor kafa yapımız.

UNU ELEMİŞ, ELEĞİ ASMIŞ
* Dev bir isimle birlikte bir şeyler üretiyor olmak zor olmalı... Sezen Hanım'ın hiç öyle egoları yok. Ben onun yanında çok büyük bir usta olduğu için ister istemez heyecan ve endişe duydum ama onun karşı tarafa salgıladığı bir rahatsızlık ve huzursuzluk yok. Son derece kendinden emin. Ununu elemiş eleğini duvara asmış.

* Söz yazarken, beste yaparken en çok nelerden etkileniyorsunuz?
Her şeyden... Kendi hikayelerim var, başkalarının hikayeleri var. Hikaye dolu zaten dünya. Değişiyor, değişkenlik gösteriyor etkilendiğim şeyler. Mumlarımı, tütsülerimi yakarım ve öyle söz yazar beste yaparım gibi bir şey yok benim için. Önümden biri geçer, hiç tanımadığım bir insan bile olsa, bende bir şeyler uyandırır ve yazarım. Herhangi bir tetik olabiliyor yani. Bir duyguyu geriye dönüp hatırlamak bile yetebiliyor...

* Sesiniz çok güzel ve duru... Sesinizi korumak için neler yapıyorsunuz?
Şan derslerim hâlâ devam ediyor. Dikkat ettiğim şeyler de var. Mesela suyumu her zaman ılık içerim. Kondisyon çok önemli. Uzun yürüyüşlerim meşhurdur benim. Uzun uzun yürürüm nefesim açılsın diye. Bol bol şarkı söylerim. Zaten genel bir disiplinim de var.

* Peki albümün adını neden 'İmza' koydunuz?
Bu iş, altına imzamı atabileceğimiz bir iş, hatta sadece benim değil bütün ekip arkadaşlarımın altına imzalarını atabileceği bir iş oldu.

* Bazıları ilk albümünüz 'Sıla'nın tarzında bir tutarsızlık olduğunu düşünüyor. Çıkış parçası olan 'Dan Sonra' ile diğer şarkılar arasında sound farkı olduğunu düşünüyorlar. Siz bu eleştirilere ne diyorsunuz?
Zaman içinde oturacak tarzım. Bu benim müziğim, herhangi bir adı yok. Yelpazesi geniş biriyim bu anlamda. Ben rock da dinlerim, arabesk de, caz da. Müziğimin içinde dolayısıyla bunlarla ilgili birçok melodi var. Evet, kabul ediyorum birtakım tutarsızlıklar vardı ilk albümde fakat ikinci albüm bir senelik bir zaman diliminde hazırlandı. Müzikler farklı yerlerden de olsa bir sound birliği var, kendi içinde çok tutarlı. Bir de şöyle bir durum var; 'Dan Sonra'yla çıktığımda o şarkıyı seven bir elektronik müzik seven kitlem oluştu. Akustik şarkı söylediğim zaman da elektronik şarkılarımı sevmeyen bir kitle var. Bir de her ikisini de seven bir dinleyici kitlem var. Yani üçe ayırıyoruz benim dinleyici kitlemi. Ben bütün dinleyicilerime hizmet etmek için buradayım. Karma bir konsept benimki. Konseptsizlik de bir konsept, benim müziğim bu.

HANDE RADİKAL
* Elektronik müzik demişken, Hande Yener'i nasıl buluyorsunuz? Madonna'nın kötü bir taklidi olduğunu söyleyenler de var...
Hande Yener'i çok radikal buluyorum. Değişime açık insanları her zaman çok sevmişimdir. Madonna'yı taklit ettiğini düşünmüyorum. Madonna taklidi öyle olmaz. Güncel durumları ve trendleri takip eden biri olduğu için belki de benzetiyorlar.

* 'Sevişmeden Uyumayalım' çok beğenildi. Siz neler hissediyorsunuz bu başarı için?
Dediğim gibi ilk albümde 'Dan Sonra' ile elektronik bir çıkış yaptık, ikinci albümde de benden elektronik bir çıkış bekleniyordu. Biraz da ters köşe olsun istedik, akustik olsun istedik. Nihayetinde ben bir şarkıcıyım. O yüzden böyle bir seçim yaptık. Şarkıyı ilk yaptığımız andan beri ve yakın çevrem şarkıyı dinlediğinden beri bu şarkıya içten bağlandı ve sıcacık buldular. İlk yaptığımız gün itibariyle çıkış şarkımızın bu olacağını biliyorduk, yakın çevremiz de destekledi zaten.

* Bu albümde de 'Yaban Gülü' dizisinde çalan 'Ne Çok' adlı şarkı yer alıyor. Dizi müzikleri yapmayı düşünüyor musunuz?
Güzel ve heyecanlanacağım bir proje gelirse ben her zaman yaparım. Görselin altına müzik döşemek, bir hikayenin üzerine bir şey yazmak çok keyifli bir iş.

Eurovision şarkısını nasıl buldunuz? Siz Eurovision'a katılmayı düşünür müsünüz?
Başarılar diliyorum Hadise'ye. Teklif gelirse düşünürüm. Ben politik buluyorum Eurovision'u. Müzikle çok alakalı ve bağlantılı bir yarışma olduğunu düşünmüyorum. Ama ne olursa olsun milliyetçiliğimizi uyandıran ve iyi başarılar aldığımız zaman yüzümüzü güldüren bir yarışma. Ben çok tasvip etmiyorum ama yapıldığı zaman da, iyi şeyler olsun istiyorum. Hadise'nin şarkısı güzel. Çok da fazla yorum yapmak istemiyorum çünkü onlar da bir heyecan besliyor. Bir insana köstek olmak çok kolay da, destek olmak daha zor bizde. O yüzden çok fazla konuşmak istemiyorum.

Yazmayı çok seviyorsunuz, ileride yazı üzerine bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?
Evet, bir gün bir kitap yazmayı düşünüyorum. Köşe yazarlığı yapmayı da düşünüyorum. Yazıyla ilgili olan her şey bende hayata geçirilecek bir projeymiş gibi duruyor. Ne zaman olacağı hakkında bir fikrim yok ama bir gün yazmak istiyorum. Yazı yazmayı seviyorum çünkü benim kendimi ifade etme biçimim.

* Yazı yazmak, müzikyapmak ve hatta modayada el atacağınızı söylediniz. Bu kadar enerjiyi nereden buluyorsunuz?
İçimde var bu enerji. Galiba hayattaki enerjimi oradan alıyorum, oradan besleniyorum. Böyle yaşamayı seviyorum. Ben boş oturduğum zaman kendimi çok kötü hissediyorum.O yüzden benim hep bir meşgalem olmalı. Evde de öyleyim. Hiperaktifimdir.

'İmza' albümündeki 'Sevişmeden Uyumayalım' şarkısına ilk klibi çektiniz ve yurtdışından önemli bir görüntü yönetmeniyle çalışmışsınız...
Evet, Dennis Madden'le çalıştık. Daha önce yine Murat Küçük'ün çektiği işlerde görmüştüm ve çok beğenmiştim. Bir gün muhakkak çalışmak isterim demiştim. O hakikaten çok ciddi isimlerle çalışmış; Eros Ramazzotti'den Prince'a kadar. Beni en çok vuran isim, Prince'dı zaten, hayranıyım.

* Klipte giydiğiniz kıyafetler çok şık. Siz mi seçtiniz?
Evet, zaten stil konusuna da el atmak istiyorum. Çizemiyorum ama tarif edebiliyorum. Bu konuda profesyonel arkadaşlardan yardım alıyorum. Belki bir gün yaparım. Modayla hep ilgim olmuştur.

* Bazı hayranlarınız sizin sürekli fiziksel görüntünüzü değiştirmenizden şikayetçi. Tanımakta güçlük çektiklerini söylüyorlar. Niye sık değiştiriyorsunuz görüntünüzü?
Değişken biriyim ben. Bu yine benim en stabil halim. Saçımın rengini eskiden çok daha fazla değiştirirdim, hatta haftada bir değiştirdiğim olurdu. Arkadaşlarım da tanımakta güçlük çekerlerdi (gülüyor). Ben seviyorum değişikliği, biraz bukalemun gibiyim. Ama şimdi duruldum. Yaşla da alakalı. O marjinal dönemlerim yok aslında, artık görüntümle uğraşmıyorum.

* 'Dan Sonra'da bip'lenen küfürlü bir bölüm vardı. Bu albümde de 'Bitse de Gitsek' adlı şarkıda 'p.z.nk' sözü geçiyor. Küfürü özellikle mi tercih ediyorsunuz?

Küfür tercihi değil aslında o. 'Dan Sonra'daki bip'li yeri ben insanların algıladığı biçimde yazmamıştım aslında, fakat sonradan aklıma geldi. Ozan'a söyledim; 'buraya bip koyalım herkes ne düşünürse düşünsün' dedim. Bazı oyunlarda da şiirlerde de geçerlidir bu durum, oraya küfür yazmasan o anlamı vermez. Ama yaşadığımız memlekette bunu açık açık kaydedemiyoruz. Aslında bir ara Kenan'la düşündük, acaba açık açık söylesek mi diye. Ozan karşı çıktı, 'Gidin başka stüdyoda kaydedin' dedi (gülüyor). Günde kaç kere küfür ediyoruz sonuçta...

Söz yazarı olarak Sezen Aksu, Mazhar Alanson, Bülent Ortaçgil, Nil Karaibrahimgil, Emre Aydın ve Teoman'ı çok başarılı buluyorum. Şarkıcı olarak en çok beğendiğim isim, Tarkan!

* Şarkılarıma saplantı halinde bağlılığım var. Mesela biri bana 'Albümü dinledim, 5-6 şarkıyı çok beğendim' dediği zaman, ben 'niye diğerlerini beğenmedi?' diye üzülüp, takıyorum.

* 'Bitse de Gitsek' şarkısında Kenan Doğulu'nun söylediği bir bölüm var, orada 10'dan geri sayıyor. O bölümü Kenan yazdı. Bak geri gidiyoruz bu sefer, nasıl olmuş' dedi. 'Dan Sonra'da da 1-2 diye sayıyorduk. Esprisi budur yani...

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: