ÖZGÜRLÜK ÇIRILÇIPLAK!

ABD’deki havaalanlarında kişisel hak ve özgürlükler ‘resmen’ ihlal ediliyor. Hava trafiğinin en yoğun olduğu Şükran Günü’nde binlerce yolcu, havaalanlarında üzerlerinin aranmasına direnecek

Magazin

ÖZGÜRLÜK ÇIRILÇIPLAK! - 'Özgürlükler Ülkesi' ABD, ülkede tatil sezonunun başladığı dönemde havaalanlarındaki sıkı güvenlik uygulamasıyla çalkalanıyor.
- Üzerleri didik didik aranan, elbiselerinin altını tüm çıplaklığıyla gösteren x-ray makinelerinden geçmek zorunda bırakılan yolcular, havayolu trafiğinin en yoğun olduğu gün, yarın, Şükran Günü arifesinde havaalanlarında eylem düzenleyecek.
- Binlerce Amerikalı üzerlerini aramaya kalkışacak Ulaşım Güvenliği Yönetimi (UGY) görevlilerine direnecek.
- 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından kurulan UGY, müşteri ilişkileri prensiplerini hiçe sayarak her geçen ay güvenlik uygulamalarını sertleştirdi. Bardağı taşıran son damlalar, insanları çıplak gösteren yeni x-ray cihazları ve yolcuların cinsel taciz olarak algılanabilecek kadar didik didik aranması oldu.
- 7 Kasım'da Detroit Metropolitan Havaalanı'nda, bu aramalardan birinde mesane kanseri hastası Thomas D. Sawyer'ın yanında taşıdığı idrar torbası patladı. Adeta idrarıyla yıkanan ve yolcuların önünde hıçkırıklara boğulan Sawyer, şimdi aşağılandığı gerekçesiyle UGY'ye dava açmaya hazırlanıyor.
- San Diego Havaalanı'nda John Tyner isimli yolcu ise “Dokunursanız, sizi tutuklatırım” diyerek hem x-ray'e hem de aranmaya karşı çıktı ve internette kahraman oldu. Tyner'ın tepkisi yarınki direnişin tetikleyicisi oldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: