Palamut hamsiye zirve yaptırdı

İlker AKTAŞ/SAMSUN, (DHA) - Samsunlu balıkçılar, palamut ile çinekopun bu yıl hamsiyi tükettiğini, bu nedenle de hamsi fiyatlarının 3 TL’den 10 TL’ye kadar çıktığını söyledi.

Yaşam

Palamut hamsiye zirve yaptırdı Bu yıl palamutun bol olması, çinekopun da İstanbul Boğazı'nda yoğunlaşması, balıkseverlerin gözdesi olan hamsiyi olumsuz etkiledi. Yaklaşık 10 yıl önce palamutun bu kadar bol olduğunu söyleyen Samsunlu balıkçı Yıldıray Çağlayan, "Bu yıl palamut çok oldu. Ayrıca boğazda çinekop da çok fazlaydı. Hem palamut hem de çinekop hamsiyi seven balıklardır. Bu nedenle insanların yerine bu yıl hamsiyi balıklar tüketti" dedi.

Önümüzdeki günlerde hamsinin yine tezgahlardaki yerini alacağını belirten Yıldıray Çağlayan, "İyi ve kaliteli hamsinin kilosunun 7-8 liradan aşağıya düşeceğini sanmıyorum. Biz satıcı ve avlayıcı olarak av yasağına uymaya dikkat ediyoruz. Satıcılar ve avlayıcılar bu yasağa uyarsa, ince balık satmazsa, çeşidin ve kalitenin artacağını düşünüyoruz. Alıcıların da ince balıklara yönelmemelerini istiyoruz" diye konuştu.

Samsun'da tezgahlarda hamsinin kilosu 10 TL, çinekop ve barbunun kilosu 17 TL, palamutun tanesi 5 TL, levrek 35, sargan ve çupranın kilosu 15 TL, lüferin kilosu ise 23 TL'den satılıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: