Para virüs saçıyor!

Fazla para ruha, kirli para sağlığa zararlı!

Yaşam

Para virüs saçıyor! Elden ele dolaşan, her cebe, çantaya giren, yerlere atılan ve en çok mikrop taşıyan nesnelerden biri en büyük ihtiyacımız olan paralar. Özellikle grip virüsünün kâğıt paraların üzerinde iki haftadan fazla canlı kalabildiğini ortaya koyan araştırmalar, soğuk kış aylarında hastalıkların en çok para yoluyla bulaştığını saptamışlar. Genel olarak grip virüsü sadece birkaç saat canlı kalabilse de araştırmacılar, virüsün yoğun olduğu bölgelerde virüs köklerinin günlerce, insan salgısıyla karışınca iki haftadan fazla canlı kalabildiğini gördü.

Bundan korunmanın yollarından biri para sayarken elinizi katiyen ağzınıza götürmemeniz ve paraya dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi dezenfekte etmeniz olacaktır. Evimize kadar taşıdığımız bu mikrobik ihtiyacı gerek duymadıkça cüzdanlardan çıkarmamalı hatta cüzdanlarımızı da arada bir dezenfekte etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Özellikle çocukların eline para vermemek de bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: