Paris'te tarihi Notre Dame Katedrali yandı!

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangın 8.5 saat sonra söndürülebildi. Tarihi katedral küle döndü.

Yaşam

Paris'te tarihi Notre Dame Katedrali yandı! Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Çıkan yangın 8.5 saatte söndürülebildi. Tarihi bina adeta küle döndü. Katedralin kulelerinden biri ve binanın çatısı tamamen çöktü. Tüm dünyada büyük yankı uyandıran olayda can kaybı yaşanmadı.

DÜNYA BU OLAYI KONUŞTU!

Notre Dame Katedrali'nin yanması tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Sosyal medyada bir çok paylaşım yapıldı. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Twitter'da birkaç saat içerisinde yangına ilişkin 1 milyon 600 bin paylaşım yapıldı.

FRANSA CUMHURBAŞKANI: TRAJEDİ!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yangınla ilgili yaptığı açıklamada "trajedi" benzetmesini yaparken, "Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gecce kati bir şekilde söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İki iş adamı 300 milyon euro bağışladı!

Fransa’nın en zengin iki ismi olarak bilinen François-Henri Pinault and Bernard Arnault, yangınla büyük hasar gören Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşası için 300 milyon Euro bağışladı. Fransa basını 11 iş insanın da bağış yaptığını belirtirken, ilerleyen günlerde daha fazla insanın dayanışma göstereceği vurgulandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: