Paris'te Türk geccesi!

Türk Sinemasını Paris'te sinema severlerle buluşturan “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”nun galası muhteşem bir gecceye sahne oldu.

Kültür-Sanat

Paris'te Türk geccesi! Hale Soygazi'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne layık görüldüğü gecede, açılış filmi "Rüzgarda Salınan Nilüfer'in yönetmeni Seren Yüce ve başrol oyuncuları Songül Öden ile Tolga Tekin galaya katılan konukları selamladılar.

SRP İstanbul'un, T.C. Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa'nın ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C.Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğini alarak gerçekleştirdiği “Paris’te Türk Sinemasıyla Randevu”nun açılış gecesi Champ Elysees üzerinde yer alan UCG Normandie sinemasında gerçekleştirildi.

Gecede, iki Altın Portakal sahibi, duruşu ve oynadığı “Bir Avuç Cennet”, “Kadının Adı Yok”, “Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri” gibi kadını konu alan sosyal içerikli filmlerle Türk Sineması’nın en özel oyuncularından Hale Soygazi'ye ödülünü T.C. Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa takdim etti.

Türk sinemasının Paris'teki bu üçüncü randevusunda, Hale Soygazi; "Herkese çok teşekkür ediyorum. Bu etkinliği yapanlar çok cesur insanlar. Çok önemli bir iş yapıyorlar. Paris'te çok önemli bir etkinliğe imza atıyorlar. Kültürler arası bir karşılaşma yapılıyor. Bende böylelikle ilk kez yurt dışında ödül alıyorum " dedi.

Festivallerin çok önemli olduğunu da söyleyen Soygazi "iki kültürün birbirleriyle tanışmaları, kaynaşmaları, anlaşmaları ve ötekileştirilmemeleri çok önemli. Dünyada çok ihtiyacımız olan bir şey bu, hoşgörü ve saygı. Bunda da sanatın büyük bir işlevi var. Bende sanatın bir temsilcisi olarak burada bulunmaktan onur duyuyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Randevunun açılış filmi "Rüzgarda Salınan Nilüfer" filminin senaristi ve yönetmeni Seren Yüce ile başrol oyuncuları Songül Öden ve Tolga Tekin de sahneye çıkarak seyirciyi selamladılar. Fransız sinema seyircisi ve filmi izlemeye gelen konuklar Songül Öden ile Tolga Tekin'e yoğun ilgi gösterdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Bunlarda ilginizi çekebilir: