PARTNERİNE GÜVENİYOR

Eski futbolcu, Buzda Dans yarışmasındaki partneriyle olimpiyatlara katılmayı planlıyor.

Magazin

PARTNERİNE GÜVENİYOR İlhan Mansız, sakatlandığı için futbolu bıraktı ama buz pateni, mankenlik ve oyunculuk gibi birçok farklı alanda kendini göstermeye devam ediyor. Eski futbolcu, şimdi de Buzda Dans yarışmasındaki partneriyle olimpiyatlara katılmayı planlıyor.

Bu konuda partnerine çok güvendiğini söyleyen Mansız, 'Benim bu işi yapabileceğime inanmamdaki en büyük etken partnerim. Sonuçta o, daha önce ağabeyi ile birlikte olimpiyatlara katılmış. Çok çalışırsam bu işte de başarılı olabilirim' dedi.

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmek istiyorum

İlhan Mansız, sakatlandığından dolayı futbolu bıraktı ama moda, buz pateni ve oyunculuk gibi birçok farklı dalda kendini gösterme konusunda oldukça iddialı. Öyle ki Buzda Dans yarışmasındaki partneriyle olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil etmeyi planlıyor.

Futbolun ardından İlhan Mansız'ı yarattığı kreasyonlarla defilelerde görmeyi beklerken o buz pistlerinde boy gösterdi ve şimdi bambaşka bir alana yöneldi. Bir tür maymun iştahlılık diyebilir miyiz buna?

- Tam olarak değil çünkü tüm projelerim devam ediyor; sadece onları askıya aldım. Yapmak istediğim bütün işleri en iyi şekilde yapmak için yoğun bir çaba sarfetmem gerekiyor. Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahip olduğumdan doğru zamanı bekliyorum.

Sakatlanmasaydınız futbola devam eder miydiniz?

- Evet. Çünkü o zaman futbolu bırakmamış olacaktım.

Mükemmeliyetçi yapınız gereği nerede devam ederdiniz futbola?

- Hedefim tabii ki Avrupa'ydı. Avrupa'da Türkiye'ye daha çok katkıda bulunabilirdim.

Avrupa'da herhangi bir takım mı yoksa özel bir takım mı? Mesela Chelsea gibi...

- Yok ben İngiliz takımlarını sevmiyorum. Daha çok İspanya liginde oynamak isterdim. Barcelona en sevdiğim takımlardan birisidir.

Diğer işlerinizi ertelettiren projenizden bahseder misiniz o halde?

- 'Buzda Dans' yarışmasından sonra partnerimle birlikte bu işi farklı bir yerlere getirebilir miyiz diye konuşmaya başladık ve bu doğrultuda ileride Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmeyi düşünüyoruz.

Futbolcu olmanız avantaj sağlamıyor mu buzda?

- Aslında sağlamıyor çünkü buzda kayarken kullanılan kas grupları ile futbol oynarken kullanılan kas grupları çok farklı. Özel bir çalışma programı belirledik, bu doğrultuda çalışacağız.

Ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

- Avrupa'daki buz pistleri kapandığı için Amerika'ya gidiyoruz. Bir sene çok sıkı bir şekilde çalışıp belirli bir aşama kaydetmeyi hedefliyoruz. İkimiz de buna çok inanıyoruz.

ALMANYA'DA TASARIM ŞİRKETİ KURDUM

Yeni bir reklam filminde yine buzun üstündesiniz...

- Clear'dan bana teklif geldiğinde hemen kabul ettim. Çünkü onlar kendi sektörlerinde ne kadar kusursuz iş yapıyorlarsa ben de kendi dalımda bugüne kadar hep en iyi performansı sergilemeye çalıştım. Ama reklam filmi demek çok yoğun bir iş temposu demek. Gecemizi gündüzümüze katıp çalıştık. Toplamda iki gün sürdü çekimler ama günde 14-15 saat çekim yaptık.

Çekimler sırasında herhangi bir kaza ya da tehlike atlattınız mı?

- Hayır. Sonuçta 'Buzda Dans' yarışmasında aldığım eğitimin ardından ben çalışmaya devam ettim ve kayış tekniğimi çok geliştirdim.

Çekimler nerede oldu?

- İzmit'te olimpik buz pistinde yaptık. Bu arada çok önemli bir konuya değinmek istiyorum; Türkiye'de sadece iki tane olimpik buz pisti var. Bunların biri İzmit'te diğeri Ankara'da. Bu büyük bir eksiklik. Olimpiyatlar için yeterli değil.

Şu anda olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil eden kimse yok mu?

- Var ama onlar tek tek temsil ediyorlar. Çünkü çiftli kaymak çok daha zor. Zaten çiftleri çalıştıracak bir eğitmen de yok.

Siz bu yüzden mi Amerika'ya gidiyorsunuz?

- Evet. Çünkü farklı figürler ve farklı çalışma şekilleri var. Bu yüzden bir eğitmen şart. Buzda kayma tekniklerini öğrenmekle yetmiyor.

Futbol sahaları, buz pisti, reklam filmleri, moda sektörü... İlhan Mansız'ı başka nerelerde göreceğiz?

- Çocukluğumdan beri futbolcu olmak istiyordum. Profesyonel futbolcu olduğumda da sadece futbolcu olarak anılmak istemiyordum. Moda sektöründe olmayı hálá istiyorum ama her proje çok emek istiyor. Bu yüzden hepsini aynı anda yapamam. Birine ağırlık verip diğerlerini takip ederek devam ettiriyorum. Almanya'da bir tasarım şirketi kurdum henüz aktif değil ama yakında onu da faaliyete geçireceğim. İleride futbol adına teknik direktörlük gibi bir şeyler yapmak istiyorum ama daha yaşım çok genç. Ben bir işi tam yapmayı sevdiğim için önce yurtdışında antrenörlük kurslarına katılıp sonra Türk futboluna katkıda bulunmak istiyorum. Son olarak da televizyonda yer almayı düşünüyorum.

Televizyonda ne yapacaksınız?

- Bir sinema filmi projem var. Onu hayata geçirmek istiyorum, oyuncu olarak.

Çok çalışırsam başaracağımı biliyorum

Buzun üstünde böyle ciddi bir işe soyunmak için yaşınız uygun mu?

- Ben ilk defa 'Buzda Dans' yarışmasında buza çıktım ve gerçekçi bir insanım. Sonuçta bana 20 yaşında bir insan gelse ve 'Hayatımda hiç futbol oynamadım. Profesyonel futbolcu olmak istiyorum' dese, 'Git işine' derim. Benim buzda bu işi yapabileceğime inanmamdaki en büyük etken partnerim. Sonuçta o, daha önce ağabeyi ile birlikte olimpiyatlara katılmış birisi. Çok çalışırsam onunla birlikte bu işte de başarabileceğimi biliyorum.

Boş vakitlerimi çocuğuma ayırıyorum


Kariyer ve başarı şu anda ana hedefleriniz gibi görünüyor, özel hayatınız ve aile kurma gibi düşünceleriniz yok mu?

- Futbolcuyken bir ailem vardı ama olmadı, ayrıldık. Çocuğum var. Boş vakitlerimi ona ayırmaya çalışıyorum.

Çocuğunuzla aranız nasıl? Nasıl bir çocuğunuz var?

- Çok iyi. Haftanın iki günü ve tatillerde bende kalıyor. Almanya'daki eğitim sistemine göre tatiller biraz farklı ama her fırsatta görüşüyoruz. (Servet Yılmaz - Kelebek)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: