Performans sanatçısı Avusturya'ya gömülecek!

Performans sanatının genç, cesur, yakışıklı ve dahi ismi Arascan Dönmez’in cenazesinin ne zaman kalkacağı ve nereye gömüleceği sonunda netlik kazandı.

Kültür-Sanat

Performans sanatçısı Avusturya'ya gömülecek! Konu ile ilgili kesin bilgi, bugün öğle saatlerinde Dönmez’in basın danışmanı Badegül Uçan tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Ölüm yeri Kadıköy Hasanpaşa civarında adı açıklanmak istenmeyen bir gösteri yeri olan Dönmez’in cenaze töreni, yaptığı performansların mantığına uygun bir şekilde performans niteliğinde geçekleşecek. Dönmez’in vasiyetinde yer alan, “beni bu ülkeye gömmeyin, bunlar ruhumu da rahat bırakmazlar” notunu değerlendirdiklerini ve bu kapsamda sevdiği ülkelerden biri olan Avusturya’yı düşündüklerini dile getiren Uçan “2015 Mart ayını bekliyoruz, cenazeyi Avusturya kabul etti” dedi.


Manifestoyu yazmasaydı ölmez miydi?
Ağustosta Karla Dans, Hadi Gel Domatesli Pilav Yapalım, Seks-Siz, İyi Geceler James Dean, Sokağın Adı;Ben ve Süt adlı performanslara imza atan Dönmez’in performans hayatı 19 Mayıs 2009'da başlamıştı. Amacı doğum yıl dönümü olan 19 Mayıs’ta performansı bırakmak ve jübilesini gerçekleştirmekti ancak 23 Şubat 2014'de gözlerini hayata yummak zorunda kaldı. Neden öldüğü konusunda kafalar hala karışık. ArasCan Dönmez Performans Projesi’nin mimarı Kıvanç Dönmez dün gerçekleşen duyuruda “manifestoyu çok erken yazdı, o manifestodan sonra gidecek bir yol yoktu onun” için dedi. Laraerium adlı manifestonun ölüme giden yolda büyük yer kapladığını ama asıl nedenin on seneden önce açıklanmayacağını dile getiren Dönmez, kafalarda yine soru işareti bıraktı.

Avusturya “cenazeyi biz gömeriz” dedi!
Avusturya’da Daskunts Tiyatro Ekibi’nin kurucusu, yönetmeni ve dramaturg Aslı Kışlal’ın projenin mimarı Kıvanç Dönmez’e ulaşarak Türkiye’ye geldiği ve geçtiğimiz ay yaptıkları yüz yüze görüşme sonucunda projenin okumasını bir workshopla akademi olarak üstlendiklerini söylemesi üzerine süreç yönetimi el değiştirdi. Projenin yaratıcısı Kıvanç Dönmez’in Avusturya’da vereceği “ArasCan is commercial or 60’s” başlıklı workshopla Türkiye’de hayat verilen çalışma Avusturya’da sonlandırılmış olacak. Workshop sonunda akademinin uygun gördüğü bir yere kazılacak olan mezarla gömülecek olan Dönmez’in cenazesi o gün Avusturya saati ile Türkiye’den defnedilmiş sayılacak. Konu ile ilgili yeni gelişmeler gelecek haftalarda gerçekleştirilecek yeni bir toplantı ile şekil kazanacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: