Perre Antik Kenti turizme kazandırılıyor!

Adiyaman’in 5 km kuzeyinde yer alan Perre Erken Roma Dönemi ait Nekropol alanı..

Kültür-Sanat

Perre Antik Kenti turizme kazandırılıyor! Perre Antik Kenti; sur duvarları, halen kullanılan çeşme ve yaklaşık 200 kaya mezarının bulunduğu toplu mezarlarıyla Kent merkezinde Komagene Krallığının 5 büyük şehrinden biri. Ve turistlerden hayli ilgi görüyor.

Komagene Krallığının başkenti Samosata (Samsat) ile Melitene (Malatya ) arasında yer alan ve Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilen ve kervan, yolcularla ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanılan antik kent,


Adıyaman Valiliğinin hazırladığı çevre düzenleme ve alt yapı projesi kapsamında yapılan yürüyüş yoluyla daha rahat gezilecek.

Vali Mahmut Demirtaş, Perre Antik Kenti'nin Komagene Krallığı'nın döneminde konaklama ve ticaret merkezi olarak kullanıldığını söyledi. Tarihi kentin korunması ve çevre düzenlemesi kapsamında çalışmalar yürüttüklerini belirten Demirtaş, "Bu kapsamda tarihi kentimizde 3,5 kilometre uzunluğunda travers yapı yürüyüş yolu yapıyoruz. İnşallah kısmet olursa bu çalışmayı yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Vatandaşların engebeli bir yapıya sahip antik kente rahat ulaşabilmeleri için yürüyüş yolu yaptıklarını ifade eden Demirtaş, bu şekilde yerli ve yabancı turistleri daha rahat gezdireceklerini dile getirdi.

Çalışmaların yürüyüş yolu ile sınırlı kalmayacağına dikkati çeken Demirtaş, şöyle konuştu: "Bunun yanında yön levhaları yapacağız. Ziyaretçileri bilgilendirerek antik kenti tanıtmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız görmek istedikleri yerlere bu çalışma sayesinde kolayca ulaşabilecek."

54 metrekarelik mozaiğe koruma evi

Antik kentin tel örgülerle çevrilerek koruma altına alınacağını kaydeden Demirtaş, projenin maliyetinin ise 3,5 milyon lira olduğunu vurguladı. Bölgeye otopark ve hizmet binası da yapacaklarını anlatan Demirtaş, "Bunun yanında antik kente bulunan 54 metrekare genişliğindeki mozaik yapı için bir koruma evi yapacağız. Ayrıca aydınlatma sahaları ve festival alanı yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: