PİYANİST'İN SAHNESİ GÜZ SANCISI'NDA

'6-7 Eylül Olayları'nı anlatan 'Güz Sancısı' filmi Yahudi soykırımını konu edinen 'Piyanist'ten esintiler taşıyor. Yönetmen Giritlioğlu, yağma sahnelerinde ünlü filmin finalinden etkilenmiş...

Magazin

PİYANİST'İN SAHNESİ GÜZ SANCISI'NDA İki milyon $'lık sahneler
İstanbul'da, 1955 yılında yaşanan '6-7 Eylül Olayları'nın anlatıldığı 'Güz Sancısı' filmindeki bazı sahnelerde, Roman Polansky'nin Yahudi soykırımını konu aldığı 'Piyanist' filmine gönderme yapıldı. 'Atatürk'ün Selanik'teki evine bomba atıldı' şeklindeki yalan haberle başlayan ve Rumlar'a ait ev ve işyerlerinin yağmalanmasıyla sonuçlanan olaylar, filmde an be an canlandırıldı. İki milyon dolarlık bütçenin çoğu bu sahneler için harcandı.

Dink'in anısına gösterim
Hrant Dink'in ölüm yıldönümünde yapılan basın gösteriminde, yağma sonrası İstanbul sokaklarını gösteren sahnelerin, 'Piyanist' filminin afişinde de yer alan yıkım görüntüleriyle örtüştüğü görüldü. Ethen Mahçupyan ve Nilgün Öneş'in, Yılmaz Karakoyunlu'nun aynı adlı romanından senaryoya uyarladığı filmde, yönetmen Tomris Giritlioğlu'nun bu sembolik karelere özellikle yer verdiği belirtiliyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: