Piyasa sahte çeyrek altın kaynıyor!

Uzmanlar, son dönemde artan sahte çeyrek altınlara karşı tüketiciyi uyarıyor. Peki sahte altın nasıl anlaşılır?

Yaşam

Piyasa sahte çeyrek altın kaynıyor! Altın fiyatlarındaki artış, Darphane grevi ve düğün sezonu derken piyasada yaşanan altın kıtlığı sahtecilere ilham oldu.

Sahte çeyrek altına dikkat! Altın fiyatlarındaki artış tam da yaz aylarındaki düğün mevsimine denk gelince, bir de üstüne Darphane grevi eklenince piyasadaki sahte altın miktarı yükseldi.

Uzmanlara göre, yaz aylarına denk gelen düğün mevsimine bir de Darphane grevi eklenince piyasada özellikle sahte çeyrek altın sayısı arttı.

'MUTLAKA FATURASINI ALIN'

Uzmanlar bazen altının sahte olup olmadığını kuyumcuların bile anlayamadığını söylerken, müşterilerin kuyumculardan fatura, fiş gibi belgeleri mutlaka alması gerektiği konusunda uyarıyor.

NASIL ANLAŞILIR?

Sahteyle gerçek altını ayırt etmenin güç olduğu bu tür vakalarda sahtecilik ancak kimyasal testlerle ortaya çıkarılabiliyor. Altının sahte olup olmadığını belirleyecek testlerden biri ise mıknatıs yöntemi. Altın manyetik bir maden olmadığı için mıknatısa yaklaştırıldığında çekim oluşmuyor. Mıknatısa yaklaştırıldığına çekim oluşturan altınların sahte olduğu anlaşılıyor. Sahte altın tuzağına düşmemek için üzerinde damga bulunmayan veya silik damgalı ürünlerden de uzak durulması gerekiyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: