Plastik obeziteyi tetikliyor!

Mehmet EZER/ ANTAKYA(Hatay), (DHA) - Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Şana Sungur ve ekibi TÜBİTAK desteğiyle yaptıkları araştırmada plastik maddelerde kullanılan ftalat maddesinin obeziteyi tetiklediğini ortaya çıkarttı.

Yaşam

Plastik obeziteyi tetikliyor! Prof. Dr. Şana Sungur, Endokrinoloji Anabilim Dalından Doç. Dr. Cumali Gökçe, Yrd. Doç. Dr. İhsan Üstün ile Yrd. Doç. Dr. Nigar Yılmaz'ın TÜBİTAK desteğiyle çalıştıkları 'Plastik Ambalajlardan Sıvı Gıdalara Geçen Ftalatların Belirlenmesi, Obezite ve Derecesi ile İlişkisinin İncelenmesi' konulu projesini tamamladı. Araştırma sonucu, plastiğe esneklik ve yumuşaklık katması için kullanılan ftalatın maddesinin obeziteyi etkilediğinin saptandığı bildirildi. Araştırmalarının sonucunu değerlendiren Prof. Dr. Şana Sungur, ftalatının plastiğe nüfuz ettiğini insanlara da plastik ürünlerden çok rahat bir şekilde geçtiğini belirterek, "Plastik ambalajlarda bulunan ftalatlar yiyecek ve içeceklerle sürekli temas halinde bulunduğu için rahatlıkla gıdalara geçiyor. Gıdayla plastik ambalajın temas süresi uzadıkça ftalatın etkisi de artıyor"dedi.


FTALAT ORANI ARTTIKÇA OBEZİTE ARTIYOR

17-62 yaş arası 250 kişide inceleme yaptıklarını kaydeden Sungur, "Çalışmalar kapsamında, plastik şişelerden sıvı gıdalara (maden suyu, limonata, gazoz, kola, zeytinyağı) göç eden ftalatların miktarlarının belirlenmesi, belirlenen miktarların sıvı gıdalarda bulunmasına izin verilen sınır değerlerle karşılaştırılması için farklı yaş ve farklı cinsiyetteki kişilerin kan ve idrarlarındaki ftalat oranlarını ölçtük. Ölçüm sonunda kişilerde ortak gördüğümüz nokta kan ve idrarda bulmuş olduğumuz ftalat oranıyla obezite arasında doğru orantı olduğu. Yani ftalatın yüksek olduğu kişilerde obezite olduğunu gördük" diye konuştu. Yiyecek ve içeceklerle vücuda alınmasının zararsız olarak görüldüğü maksimum ftalat miktarının uluslararası sağlık kuruluşları ve Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlendiğini ifade eden Sungur, bazı ürünlerde sınır sayılan limitlerin altında ftalat olmasına rağmen bazı ürünlerde sınırları geçen miktarda ftalata rastladıklarını vurguladı.

ZEYTİNYAĞINA DİKKAT

İncelenen tüm içeceklerde bulunan ftalat miktarının, Türk Gıda Kodeksinin verdiği limitlerin altında ftalat barındırdığını ancak zeytinyağında sorun olduğunu söyleyen Sungur, "İncelemede plastik şişelere konulan zeytinyağında bulunan ftalat oranının belirlenen sınırların çok üzerinde olduğunu gördük. Ftalatın yüksek çıktığı bir diğer durum ise son kullanma tarihi yaklaşan ürünler çünkü bu ürünler plastikle çok uzun süre temas halinde oluyor. Yani ürün plastik kapta ne kadar uzun durursa ftalat geçme oranı da o kadar yüksek oluyor" dedi. Sungur, yaptıkları inceleme ve araştırmalarda plastik ambalajların sağlık açısından zararlarının açıkça görüldüğünü de belirterek plastik ambalajlı ürünler yerine cam ambalajlı ürünler kullanılmasının daha sağlıklı olacağını ifade etti.

FTALAT NEDİR?

Ftalik asidin monohidrik alkoller ile yaptığı diesterlere ftalatlar deniliyor. Kanserojen özelliği olan ftalatlar genellikle plastiklerin esnekliğini arttırmak için kullanılıyor. Ftalatlar; vinil ve plastik kaplarda, gıda ambalajlarında, ev eşyalarında, sabun, losyon gibi birçok vücut bakım ürününde kullanılıyor.

En çok bilinen ftalat DEHP [di(2etilheksil)] ftalatın insanlarda kansere neden olduğu Uluslararası Kanser Araştıma Ajansı tarafından kabul edildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: