POLİS BANU ALKAN'IN PEŞİNDE

'Seda Sayan'a hakaret ettiği' gerekçesiyle yargılanıyordu.

Magazin

POLİS BANU ALKAN'IN PEŞİNDE 'Şarkıcı Seda Sayan'a (Aysel Gürsaçer) hakaret ettikleri' iddiasıyla 4 sanıkla birlikte yargılanan sinema oyuncusu Banu Alkan hakkında, ifadesinin alınması amacıyla 'yakalama emri' çıkartıldı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Yeşim Soydan katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanıkları Lerzan Mutlu, Banu Alkan ve kardeşi Neziha Alkan ise gelmedi.

Kimlik tespitinde gazetecilik ve yazarlık yaptığını belirten Soydan, Lerzan Mutlu'nun yaptığı televizyon programına katıldığını ve yapılan söyleşilerde daha önce yaşanmış bazı şeyleri anlattığını söyledi.

Soydan, kimseye hakaret etmediğini, böyle bir kastının olmadığını ve programda anlattığı olayların tanıkları bulunduğunu ifade ederek,
gerekirse bu kişilerin de dinlenmesini sağlayabileceğini kaydetti.

Seda Sayan'ın avukatı Şenay Vural ise müvekkilinin canlı yayını olması nedeniyle duruşmaya gelemediğini ifade etti.

Hakim Cavit Marancı, Banu Alkan'ın zorla getirilmesi konusunda yazılan yazıya verilen cevapta, Alkan'ın belirtilen adreste bulunmadığı ve muhtarlık kayıtlarında da olmadığının bildirildiğini tutanağa yazdırdı.

Banu Alkan'ın 'savunmasının alınması amacıyla' hakkında CMK'nın 199. maddesi uyarınca 'yakalama emri' çıkarılmasına karar veren hakim, Seda Sayan ve Lerzan Mutlu'nun da avukatları tarafından hazır edildiklerinde dinlenmelerine hükmetti.

Banu Alkan'ın kardeşi Neziha Alkan hakkında çıkarılan zorla getirme kararına ilişkin yazının cevabının beklenmesini de kararlaştıran hakim Marancı, duruşmayı erteledi.

Duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yeşim Soydan, yıllar önce Seda Sayan ile Kayseri'deki Maksim Gazinosu'nda sahne alması için 8 bin dolara anlaştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

'Orada çılgınlıklar yaptı. 8 bin dolara anlaşmıştık. 16 bin dolar aldı. Karşılığında da 930 bin liralık fatura yolladı. Ben rahatsız bir insanım, beni buralara getirmeye hakkı yok. Kendisi de biliyor ki orada yaşananları söyledim. Söylediğim şey de (sigara, içki içiyor).' Karşı dava açmayı düşündüğünü belirten Soydan, Sayan'ın da kendisini telefonla arayarak hakaretlerde bulunduğunu öne sürdü.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Seda Sayan'ın avukatının yaptığı başvuruda, Lerzan Mutlu'nun özel bir televizyon kanalında yayımlanan programına, 1 Haziran 2006 ile 7 Haziran 2006 tarihleri arasındaki dönemde katılan konukların, Sayan'a hakaret ettiklerinin bildirildiği anlatılıyor.

Programa katılan Banu Alkan, kardeşi Neziha Alkan ve Yeşim Soydan'ın, Seda Sayan hakkındaki sözlerine yer verilen iddianamede, tüm sanıkların 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası öngören ve 'hakaret ' suçunu düzenleyen TCK'nın 125. maddesi uyarınca cezalandırılmaları isteniyor. İddianamede, Seda Sayan'ın yaptığı programın 31 Mayıs 2006 tarihli bölümü incelendiğinde, özellikle sabah kuşağında yer alan kadın programlarının sunucularının reyting uğruna konuklarını ihtilaflı oldukları kişilerin aleyhinde sözler söylemeye ittiklerine dikkat çekiliyor. Aynı iddianamede, bu nedenle sanıkların yargılamaları sırasında 'hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir' hükmünü içeren TCK'nın 129. maddesinin de dikkate alınması talep ediliyor. (haberturk)

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: