RAGIP SAVAŞ AÇIKLADI

Ragıp Savaş, yeni filmi 'Herkes Mi Aldatır?'da zengin ve eşini aldatan bir adamı canlandırıyor. "Onlardan o kadar çok ki, hiç zorlanmadım" diyen oyuncu ekliyor: Aldatmak için belli bir nedene gerek bile yok, çevre müsait. İnternette, köşelerde, TV'de hep seks var!

Magazin

RAGIP SAVAŞ AÇIKLADI 'Herkes Mi Aldatır?' adlı filmde zengin ve çapkın birini canlandıran ve geçtiğimiz günlerde "40'ıma kadar hayatımdaki bütün kadınları aldattım" itirafında bulunan Ragıp Savaş; buradan yola çıkarak samimi açıklamalar yaptı. "Ben de aldatılsaydım çok üzülürdüm" diyen Savaş; "Erkeklerin ve kadınların birbirini aldatmaları için çevre müsait. Bir nedene bile ihtiyaç yok" dedi.

'Herkes Mi Aldatır' kariyerinizdeki beşinci film. 20 yıldır oyunculuk yapan biri için beş sinema filmi az değil mi?
2000 yılına kadar hiç sinema filmi yapmadım. 'Neredesin Firuze', 'Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?', 'Son Osmanlı Yandım Ali' ve 'Polis'ten sonra bu beşinci filmim. Ben de daha fazla filmde oynamayı arzu ederim ama sinema kolay değil. Her sezon bir filmde olacağım diye bir kaide yok. Oynadığım dizi sayısı da az. Elimden geldiğince sevdiğim işlerin içinde olmayı tercih ediyor, seçici davranıyorum.

*RAGIP SAVAŞ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

GERÇEK HAYATTA O KADAR ÇOK Kİ!
Bu filmi seçmenizdeki sebep neydi?
Tür olarak baktığımızda benim diğer filmlerimden farklı. Alper Çağlayan'ın yazdığı senaryoyu revize ettik. Sonra karikatürist Ahmet Yılmaz girdi işin içine. Ahmet'in de çok ciddi anlamda katkıları oldu senaryoya. Ortak bir çalışma yaptık. 'Kutsal Damacana'nın yönetmeni Kamil Aydın çekti filmi.

'Herkes Mi Aldatır?' nasıl bir film oldu?
Aslında aldatma ciddi bir iştir, onun için konu da ciddi. Aldatma üzerine yapılan röportajlarda benden çok acayip laflar söylememi istiyorlar ama aldatma travmatik bir durum. Aldatan, aldatılan aynı zamanda. Bunun altında ciddi psikolojik sorunlar olabiliyor. O yüzden bunun üzerine çok eğlenceli şeyler söylemeyi tercih etmiyorum. Ama filmde aldatmanın daha eğlenceli tarafını gösteriyoruz. 'Herkes mi Aldatır?' aldatmalar üzerinden durum komedisi.

Ya sizin rolünüz...
Hakan çok zengin bir adam. Çok güzel bir karısı var. Karısını sekreteriyle aldatıyor. Karısının takip etmesi sonucunda yakalanıyor. Gerçek hayatta da o kadar çok ki Hakan gibi adamlar. O yüzden çalışırken hiç zorlanmadım. Adamlar hiçbir eksiği yokken belki de karısından daha çirkin bir kadınla tamamen cinsel ihtiyacını gidermek için karısını aldatabiliyor. Ya da sıkıldığı, bunaldığı, boşluğa düştüğü için... Ne dersen de, sonuçta hatasını anlıyor erkek. Hakan da öyle. Karısından sıkıldığı için falan değil, macera aradığı için aldatıyor. Biz, kadınerkek ilişkisi üzerine mesaj vermeye çalışıyoruz.

KADINLARIN YÜZDE 80'İ ÇIPLAK!
Fragmanda herkes tuttuğunu öpüyor. Cinsellik sahnelerinde endişeniz oldu mu?
Yok, ben öyle şeylere bakmıyorum. Biz sanat yapıyoruz. Sanat ve sanatçı özgürdür. Bu tür sahneler gereksizse eğer, zorlama ve itici oluyor. Durumun içinde olması gerekiyorsa kabul edilebilir. Normal hayatı anlatıyoruz. Normal hayatta da bunlar var.

Aldatmalarda mağdur olan hep kadın...
Maalesef öyle ama artık kadınlar da erkekler kadar aldatıyor. Erkek ve kadınların birbirlerini aldatabilmeleri için her şey o kadar müsait ki çevrede. Belki bir sebep olmasına bile gerek yok. İnternette acayip bir cinsellik sektörü var. TV'lerdeki kliplere baktığımızda kadınların yüzde 80'i çıplak. Köşe yazılarında yazılan şeyler hep seks üzerine. Gazetelerin arka sayfalarında yarı çıplak kadın fotoğrafları var. Bu etkenler sebebiyle artık cinsel ilişkiye girebilmek o kadar kolaylaştı ki... Bunlar, insanlara sürekli seksi ve aldatmayı düşündürüyor.

LEZBİYENLİK NEDEN ARTTI?
Erkek aldattığı zaman çapkın, kadın aldattığı zaman zina oluyor? Bu neden sizce?
Bu ezelden böyledir. Kadınların çoğu erkekler kadar kolay aldatamıyor. Aldatan kadının muhakkak ciddi bir sebebi var. Bizim gibi rahat değil onlar. Onlar gerçekten evliliğinde ciddi sorunları varsa, aşağılanıyorsa, dayak yiyorsa, taciz ediliyorsa, depresyona girdiyse vs. bunu yapıyor. Ama erkek, çok mutluyken, her şey yolundayken de yapabiliyor. Lezbiyenlik neden bu kadar arttı? Çünkü kadınlar birbirlerinin dertlerinden daha iyi anlar oldu, birbirlerine daha sadık olabiliyorlar. Daha duygusal oldukları için yaşadıkları her şey kadınları birbirlerine daha çok yakınlaştırdı. Lezbiyenlik illa ki seks ilişkisi demek değildir. Lezbiyen deyince, iki kadının aynı yatakta sevişmeleri gelmiyor benim aklıma. Onların duygusal anlamda birbirlerine yakınlaştıklarını görmek, anlamak lazım. Kadınlar her alanda mağdur.

Bunlarda ilginizi çekebilir: