REJANS'A DESTEK YAĞIYOR!

Kapanma tehdidiyle karşı karşıya olan Rejans Restoran’a destek yağıyor…

Magazin

REJANS'A DESTEK YAĞIYOR!


Kapanma tehdidiyle karşı karşıya olan Beyoğlu'nun tarihi mekânlarından Rejans Restoran'a destek veren İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkan Şakir Eczacıbaşı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Rejans'ın kapanmasıyla birlikte Beyoğlu'nun kültür yapısının sekteye uğrayacağını söyledi.
Beyoğlu'nun simgelerinden biri olan ve Atatürk'ün de müdavimlerinden olduğu Rejans Restoran'ın 75 yıldır hizmet verdiği İstiklal Caddesi Olivye Geçidi'nde bulunan mekânından çıkarılmak istenmesi İstanbullu aydınları ayağa kaldırdı.


ŞAKİR ECZACIBAŞI VE BAŞKAN DEMİRCAN REJANS'IN YANINDA


Mekân sahibinin, Rejans Restoran'ın 75 yıldır hizmet verdiği mekânın yerine müzik okulu yapma isteği üzerine seferber olan birçok kültür adamı, müessesenin kapanmasıyla birlikte Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan çok önemli bir değerin kaybolacağını belirtiyor.
Hakkı Devrim, Atilla Dorsay, Vedat Milor gibi yazarların, duyarlılık göstererek konuyu kaleme almasının ardından Şakir Eczacıbaşı ve Başkan Demircan da Rejans'ın şu sıralar içinde bulunduğu zor durum karşında tepkisiz kalamadı.

Anıtlar Kurulu'nun koruma kararı var

Rejans'ın kapanmasına karşı çıkan isimlerden İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Şakir Eczacıbaşı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Rejans Lokantası'nın işletmecisi Erdal Sezener'i ziyaret etti.

Yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bilgi alan Şakir Eczacıbaşı, Rejans'ın başka bir mekâna çevrilmesinin imkânsız olduğunu söyledi. Anıtlar Kurulu'nun koruma kararı bulunduğuna dikkat çeken Eczacıbaşı, Rejans'a ilk olarak 1960 yılında geldiğini belirterek, ihtilalden kaçan Avrupalı kontlar burada garson olarak çalışırdı. Yine İstanbul'un ilk bayan garson çalıştıran mekânı burasıdır. Atatürk de buraya gelirdi. Rejans Restoran; İstanbul'u İstanbul, Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan kurumların başında geliyor. Başlı başına çok önemli bir değerdir ve aynen korunmalıdır' dedi.

Konuyu hassasiyetle takip ettiğini belirten Beyoğlu Belediye Başkan Ahmet Misbah Demircan da, Rejans'ın İstanbul ve Beyoğlu tarihinin temel taşlarından biri olduğunu vurgulayarak 'Öncelikle bu tarih ve kültür anıtının yok olmaması için ne yapılmalı ona bakmak lazım. Kesinlikle lokantanın tarihi bir mekân olarak kendi atmosferinde devamından yanayız. Rejans İstanbul'dur, Rejans Beyoğlu'dur. Elimizden geleni yapacağız' diye konuştu.

Rejans Restoranın işletmecisi Erdal Sezener de tarihi ruhu koruyabilmek için mekân sahibinin tüm taleplerini yerine getirdiğini ve emsallerine göre 3 buçuk kat fazla kira verdiğini söyledi. Sezener, 'Yıllardır üzerimizdeki misyonu titizlikle devam ettirdik. Öyle mekânlar vardır ki, bunlar ortadan kaldırılırsa şehrin kültürü sekteye uğrar. Rejans da bu mekânlardan birisidir. Ben üzerime düşen fedakârlığı bundan sonra da yapmaya devam edeceğim' şeklinde konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: