RENKLERİ EN HIZLI GÖREBİLEN CANLI

Arıların renk duyu hücreleri omurgalılardan iki misli, siyah beyaz görme yetileri ise beş misli hızlı.

Magazin

RENKLERİ EN HIZLI GÖREBİLEN CANLI İngiliz bilim insanlarının Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmasına göre arılar ve yabanarıları dünyayı insandan daha hızlı görebilme yetisi dışında canlılar dünyasında da renkleri en hızlı görebilme yetisine sahip.

Ancak böceklerin birçoğu sadece siyah beyaz görme yetisine sahiptir. Sadece arılar ve yabanarıları renkli görebilirler. Fakat arıların hızlı uçuşları sırasında da renkli görüp göremedikleri bilinmiyordu. Son araştırmayla bu konuya bir açıklık getirildi. İnsanlar hızlı uçan böcekleri takip edemezler ama onlar hızlı görme yetenekleri sayesinde birbirlerini izleyebiliyorlar diye açıklıyor Queen Mary Üniversitesi’nden Peter Skorupski. Birçok böcek insandan daha hızlı görebiliyor, bu yüzden de yakalanmaları zordur. Hızlı görebilen canlıların görme hücreleri örneğin sinyalleri hızlı bir şekilde aktarabilen güçlü zarlara sahiptir.

Peki arılar farklı hızlarda reaksiyon gösteren reseptörlere mi sahip? Yani bazıları hızlı renk algılaması diğerleri yavaş algılamadan mı sorumlu, yoksa hepsi aynı hızda mı tepki gösteriyor? Bilim insanları bu soruları yanıtlayabilmek için yabanarılarının üç farklı görme hücresinde ışıkla oluşan sinyalleri kaydetmişler. Bu şekilde hızlı uçuş sırasında görüş keskinliğinden sorumlu olan yeşile duyarlı fotoreseptörlerin en hızlı reaksiyon gösterenler olduğu anlaşılmış. Bunlar insanın görme hücrelerinden beş misli hızlı tepki gösteriyorlar. Arılar renkleri, beyaz ışığa kıyasla yüzde elli daha geç algılıyorlar. Deneyler arıların renkleri daha çabuk görebilmek için daha fazla enerji harcadıklarını göstermekte.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: