REYTİNGLER YAPIMCILARI İKİYE BÖLDÜ

AGB tarafından yapılan reyting ölçümlerinin güvenilir olmadığı iddiası TV dünyasını karıştırdı. Ünlü yapımcılar da sisteme güvenmediklerini ve bu sistemle tek tip programcılık yapıldığını söyledi..

Magazin

REYTİNGLER YAPIMCILARI İKİYE BÖLDÜ AGB tarafından 34 il ve ilçede yaklaşık 2 bin 500 eve yerleştirilen cihazlarla gerçekleştirilen reyting ölçümlerinin güvenilirliği son haftalarda iyice tartışılır hale geldi. Bazı yapımcıların, evlerinde reyting ölçüm cihazı olan kişilerin kimliğini öğrenerek kendi programlarını izlemeleri için rüşvet verdiği iddiası ortalığı karıştırdı. Tartışmalar devam ederken yapımcıların da kafası karıştı. Türkiye'nin en çok izlenen dizilerine ve en önemli projelerine imza atan yapımcıların bir kısmı bu sistemi savunurken, bir kısmı da olayın tartışmaya açılmasını istedi. Bu isimler, reyting sonuçlarıyla tek tip programa yönlendirildiklerini ve AGB'nin, reyting ölçümlerinin hangi kriterlere göre yapıldığı konusunda bilgi vermemesini eleştirdi.


Osman Sınav - Doludizgin Yıllar

Ben reyting ölçüm cihazlarına sahip olan deneklerin Türkiye'nin kültürel ve sosyoekonomik yapısını yansıtmadığını düşünüyorum. 2 yıl önce denek sayısı 2 binden 2 bin 500'e çıkarıldı. Bu artış yapılırken tek tip denek oluşturulduğunu düşünüyorum. Tek tip deneklerle ölçüm yapmak demek eğilimin tek tip trendlere yönelmesi anlamına gelir. Bu da herkes benzer programlar üreterek televizyon yapımcılığının geleceğine ipotek konulması anlamı taşır.

Yaşar İrvul - Son Ağa

Türkiye'nin en sevilen oyuncularıyla diziler çekiyorum ama dizilerim izlenmiyor. Dikkat ediyorum, benim dizilerimden kaçanlar başka bir programa da yönelmiyor. Peki nereye gidiyor o denekler? Hep beraber karar alıp da televizyonlarını kapatıp sinemaya mı gidiyorlar? İşte bu nedenlerden dolayı reyting ölçümlerine şüphe duyuyorum. Güvenmiyorum. Ayrıca ben reyting ölçümlerinin RTÜK'ün eline geçmesine de karşıyım.

Birol Güven - Arka Sıradakiler

Çelişkili ve tutarsız sonuçlar reyting ölçümlerinde hata olabileceği yönünde kafa karıştırıyor. Eskiden 'şunu yaparsak bu iş tutar' derdik. Şimdi böyle bir şansımız yok. Artık 'ya tutarsa' diyoruz. Kanımca asıl sorun reytingleri hangi kurumun ölçeceği değil. Ölçen kurumun, bilgileri paylaşması. AGB, yapımcıları dikkate alıp da hiçbir bilgi vermiyor. Bu da hedef kitlemizi tanımamıza engel oluyor. Reytinglere ait tüm bilgiler sadece AGB ile reklam verenler arasında paylaşılmamalı.

Şahin Alpaslan - Düğün Şarkıcısı


Aynı sorun 1983'de Amerika'da da yaşandı. Adamlar ne yaptı? Denekleri telefonla arayıp 'Şu anda ne izliyorsunuz' diye sordu. Sonra bakıldı ki ölçümler hatalı. Bir başka ölçüm şirketi kuruldu. Biz de aynı sistemi kurabiliriz. Bu kadar tartışmanın çıktığı bir dönemde sessiz kaldığı için AGB'ye güvenmiyoruz. Bu konuyu tartışmak da gereksiz. Çünkü istense sorun bir geccede çözülür. Ve son olarak, ölçümlerin RTÜK'e aktarılmasına da karşıyım.

Raci Şaşmaz - Kurtlar Vadisi

Reyting ölçümleri gerçekleri yansıtmıyor. Bu sistem değişmedikçe, televizyon yayıncılığı, birilerinin elinde oyuncak olmaya devam edecek. Bu sistem, tek tip insan, tek tip eğlence, tek tip dizi, tek tip yapımcı anlayışını doğurur. Reyting ölçüm sistemi baştan sona yanlış. 70 milyonun beğenisi 2 bin 500 kişinin tercihine bırakılmış. Denek sayısı yetersiz, denek adresleri tespit edilmiş, yönlendiriliyor. Reytinglerin çoklu ölçümünden yanayız.

Mehmet Altıoklar - Gecce Gündüz

Elbette reyting ölçümlerine güvenmiyorum. Bütün gün konuşulan bir futbol maçının ve televizyon dizisinin reytinglerine baktığınız zaman hiç izlenmemiş olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Biz yapımcılar ortaya bir yığın para döküyor, zaman ve emek harcıyoruz. Sonra dizilerimiz yayından kaldırılıyor. Kanımca tek çözüm, dizilerin ilk bölümü 50 kişilik gruba izlettirerek beğeni ve şikayetler belirlenmeli, ondan sonra yayına verilmeli.


Sinan Çetin - Avrupa Yakası

Reyting ölçüm sonuçlarına güveniyorum. Çünkü daha iyi bir sistem şu anda yok. Reyting ölçümlerine güvenmeyenlerin alternatif bir çözüm getirmeleri gerekir. Ölçümleri bir başka kurumun yapması gerektiğini düşünmek sorunların çözümü olmayacaktır. Yeni ölçüm kurumunda da aynı sorunların yaşanmayacağını kim bilir? Sorunu sistemin kendi içinde çözmek gerekir.

Faruk Turgut - Sonbahar

Reytingler hemen hemen 20 yıldır bu yöntemle ölçülüyor. Yine böyle ölçülmeye devam edilecek. Mevcut ölçüm sisteminden daha güvenilir bir sistem dünyada yok. Benim yaptığım dizileri de aman aman reytingleri yok. Öyle çok büyük reytingler alıyor da savunuyor değilim ama yine de ben bu ölçümlere güveniyorum.

Fatih Aksoy - Doktorlar

Ben bu tartışmayı manasız buluyorum. Reyting ölçümlerini RTÜK'e havale etmek isteyenlerin yaptığı bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Reyting ölçümlerinde bir hata varsa mevcut sistem içinde düzeltilir. Ayrıca bu mesele biz yapımcıların değil reklam verenlerin meselesidir. Çünkü veri sahibi olmak için para ödeyen onlar.


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: