Roma Müzik Festivali’nde Türk Rüzgarı

2018 Roma Müzik Festivali tarafından gerçekleştirilen, Türk klasik ve caz müziği konserlerinde, piyanist Rüya Taner ve perküsyon sanatçısı Dinçer Özer sahneye çıktı.

Kültür-Sanat

Roma Müzik Festivali’nde Türk Rüzgarı Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği ile Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından gerçekleştirilen 2018 Roma Müzik Festivali etkinlikleri’nde Türk klasik ve caz müziği konserleri dinleyicilerden tam not aldı. Programın başında perküsyon sanatçısı Dinçer Özer'in de eşlik ettiği KKTC'li piyanist Rüya Taner, Turkish Percussive Colours Duo ismiyle konuklara Türk klasik müziğinden kesitler sundu.

Batum Türküsü’ne Dinleyicilerden Yoğun İstek

Piyanist Taner, Ulvi Cemal Erkin'in Zeybek, Felix Mendelssohn'un Rondo Capriccioso, Nazım Hidayetoğlu'nun Song, Claude Debussy'nin Clair de Lune, Fryderyk Chopin'in Fantasia-Improvviso, Fazıl Say'ın Kumru, Zoltan Kodaly'nin Dances of Marosszek, Sayram Akdil’in Piyano Parçası No. 6 isimli eserleri ile Aman Avcı ve Çanakkale Türküsü"nü çaldı. Konserin ardından dinleyenlerin yoğun ilgi ve isteği dolayısıyla Taner ve Özer, iki kez Batum Türküsü'nü de seslendirdi.

Son Bölümde Bosphorus In Blue Konseri

Son bölümde ise şarkıcı Yasemin Sannino ile piyanoda Luca Ruggero Jacovella, perküsyonda Giovanni Lo Cascio ve kontrbasta Bruno Zoia, dinleyenlerle Bosphorus in Blue adlı konseri buluşturdu. Bu bölümde Andrea Guerra'nın Birdenbire, Goran Bregovic ve Sezen Aksu'nun O Sensin, Fahir Atakoğlu'nun Dargın Değilim, Lal ve İstanbul, Sezen Aksu'nun Ben Annemi İsterim, Arto Tunçboyacıyan'ın Yeniliğe Doğru, Gaye Su Akyol'un Develerle Yaşıyorum parçaları ile Fazıl Say'ın bestesiyle Cemal Süreya'nın Usulcana şiiri seslendirildi.

Dinleyiciye Kültürel Yolculuk Deneyimi

Piyanist Rüya Taner, Roma'da ilk kez sahne aldığını ve bundan memnuniyet duyduğunu, program bitişinde ifade etti. Taner, "Türkiye'mizi layıkıyla temsil ettiğimize inanıyoruz. Seyirciyi de Doğu ile Batı arasında kültürel bir yolculuğa çıkardık" dedi
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: