ROMA TÜRK FİLM FESTİVALİ BAŞLADI!

İtalya'da ilki düzenlenen Roma Türk Film Festivali'nin açılışı 'Av Mevsimi' filmiyle yapıldı. Filmin oyuncularından Cem Yılmaz, İtalyanlar'ı da güldüren esprileriyle gala gecesine damga vurdu.

Magazin

ROMA TÜRK FİLM FESTİVALİ BAŞLADI! Roma, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayesinde, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Roma Türk Büyükelçiliği'nin katkılarıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Türk Film Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

Onursal başkanlığını İtalya'da yaşayan Yönetmen Ferzan Özpetek'in yaptığı festivalin açılışı Casa del Cinema'da (Sinema Evi) yapıldı.

Av Mevsimi oyuncularından Şener Şen ve Cem Yılmaz'ın da katıldığı gala geccesi, konukların kırmızı halıdan geçmeleriyle başladı.

İtalyanların Osmanlı korkusunu anlatan "Mamma li Turchi" (Anneciğim Türkler geliyor) deyişine atıfta bulunularak, 'bu sefer filmleriyle geliyorlar' sloganının kullanıldığı festivalin açılış törenini Fadik Sevin Atasoy sundu. Ferzan Özpetek onur ödülüne layık görülen ve geceye katılamayan Yönetmen Yavuz Turgul'un ödülünü kızı Nisan Turgul'a takdim etti.


TALYANLARI DA GÜLDÜRDÜ

Törende sahneye davet edilen Şener Şen, "İtalyan seyircisiyle buluşan Türk filmlerinin, bizdeki etkiyi onlarda da yaratacağını ümit ederim" dedi. Sahneye çıkan Cem Yılmaz da yaptığı esprilerle Türk konukların yanı sıra İtalyanları da güldürmeyi başardı. Festivalin tanıtım afişinde yazan İtalyanca kelimeleri bozuk bir şiveyle aynen okuyan Cem Yılmaz, salondakilerden büyük alkış alınca, "Keşke Türkiye'de de bu kadar reaksiyon alabilsem, bana bu kadar gülünse" dedi.

İYİ BİR AKTÖRÜM Kİ FERZAN BENİ SEÇTİ

Tören öncesi DHA'ya konuşan Cem Yılmaz, Türk filmlerinin Roma'da olmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, "Ferzan Özpetek'in buradaki başarısı bizim gururumuz. Dünya sinemasına ait bir sinemacı. Ülkesiyle olan bağını koparmayan birisi. Türk sinemasının örneklerini buraya taşıma gayreti hayranlık verici" diye konuştu.

Cem Yılmaz, Kasım ayı başında Ferzan Özpetek'in İtalya'da çekimlerine başlayacağı filmdeki rolünün ne olduğuyla ilgili sorumuza gülerek, "Herhalde iyi bir aktörün canlandırması gereken bir şeydi o yüzden beni seçti" dedi. Ancak rolünün ne olduğu konusunda tüyo vermekten kaçındı. Özpetek'in işini şansa bırakmadığını söyleyen Yılmaz, "Elbette işin içinde dostluk arkadaşlık vardır ama Ferzan işini şansa bırakmaz. Sadece dostluktan dolayı bu role beni seçtiğini düşünmüyorum" diye konuştu. Ferzan Özpetek ise en büyük arzusunun Türklerin İtalya'da, İtalyanların da Türkiye'de tanıtılması olduğunu belirterek, "Çok güzel Türk filmleri var. Bunları İtalyanlarla paylaşmak çok güzel bir duygu. Festivale ilginin yoğunluğunu, yakın çevremden anlıyorum. Arkadaşlarım sürekli mesajlar atıp, Türkçe 'aferin diyorlar" dedi.


KAPANIŞ FİLMİ CEYLAN'DAN

Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ise, "Türk sinemasının geldiği aşama açısından bu festivalin düzenlenmesi çok zamanlı oldu. Çünkü Türkiye kabuk değiştirdiği için bu değişime ayak uyduran sektörlerden biri de sinema sektörü olmuştur" diye görüşünü belirtti. Festival için İstanbul'dan gelen Hürriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Yılmaz da "Burada filmleri seyredecek olanların Türkleri daha iyi anlayacağını ve daha çok seveceğini düşünüyorum. Çünkü festival için seçilmiş filmler bizim değişik durumlardaki ruh halimizi, davranışlarımızı daha çok yansıtan filmler" diye konuştu. 25 Eylül Pazar gününe kadar 30 Türk filmini İtalyan seyirciyle buluşturacak olan festivalin kapanışı, Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle yapılacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: