Ruh hallerini inkar ediyorlar!

Erkekler, kadınlara nispeten daha geç depresyona giriyor ve daha zor kurtuluyorlar...

Diğer Haberler

Ruh hallerini inkar ediyorlar! Açıklanamayan başağrısı, sırt ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrısı, karın ağrısı, uyuşma ve karıncalanmalar gibi bedensel belirtiler eşlik eder. Bu belirtiler ön planda olup duygusal sıkıntıları maskeleyebilir. Depresyon her iki cinsiyeti de etkiler. İlişkileri bozar ve işi ve günlük aktiviteleri engeller. Erkeklerdeki depresyon semptomları kadınlardaki depresyon semptomlarına benzerdir. Fakat erkekler bu semptomları farklı ifade etme eğilimindedir.

Depresyonun yaygın semptomları normal şartlarda zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı, yorgunluk, iştah kaybı, uyku bozukluklarıdır. Kadınlarda depresyon daha çok üzüntü ve değersizlik gibi duygulara sebep olur. Erkeklerde ise; sinirlilik, gerginlik, tahammülsüzlük, agresif ve dürtüsel davranışlar gösterme şeklinde ortaya çıkar. Kadınlar bu süreci ağlayarak geçirirken, erkekler ise daha çok heyecan verici ve tehlike yataran etkinliklere başvurma, hızlı araba kullanma, alkol-madde kullanımını artırma, dürtüsel ve kontrolsüz cinsel ilişkiler kurma gibi riskli davranışlara girebiliriler. Ya da mevcut iş veya çalışma düzenini işkoliklik düzeyinde artırabilirler. Erkekler, “zayıflık” olarak gördükleri depresyonu kabul etmedikleri için bir uzmana başvurmadıkları için iyileşmeleri kadınlara göre daha uzun sürebilmektedir.

Depresyon erkeklerde oldukça sık görülen ve belirgin işlevsellik kaybına, sorumluluklarda aksamaya ve kişinin hayat kalitesine etki eden bir hastalıktır. Erkekler genel olarak depresif duygudurumla başa çıkma konusunda zorluklar yaşamaktadırlar ve bunu farklı biçimde ifade etme eğilimindedirler. Kadınlar, mutsuzum, üzüntülüyüm, suçlu hissediyorum, yeterince iyi anne olamadım gibi sözlerle ruh hallerini ifade ederken; erkekler sinirliyim, endişeliyim, tahammülsüzüm, uykum bozuk, cinsel isteğim azaldı gibi yakınmaları daha fazla dile getirirler. Erkekler daha güçlü olmaları gerektiği öğretisiyle, kendilerince “zayıflık” gibi görünen bazı ruh hallerini inkar ederler ve depresif hisleri hakkında arkadaşları veya aileleriyle konuşmaktan kaçınırlar.

Erkeklerdeki depresyonun geç fark edilmemesinin birçok nedeni vardır. Örneğin, erkekler ‘’güçlü’’ olmak zorunda olduğu için problemleri olduğunu reddetme eğilimindedir. Depresyondaki erkekler depresyonlarının duygularla ilişkili olan semptomları yerine fiziksel semptomlarından bahsetme eğilimindedir yorgun hissetmek gibi. Erkekler hisleri konusunda; üzüntülü mü, depresif mi, sıkıntılı mı olduklarına dair konuşmuyorlar.

Erkekler genel itibariyle işle ilgili ve performanslarına yönelik şikayetlerde bulunuyorlar. Bu nedenle erkeklerde görülen mevcut depresyon gözden kaçabilmektedir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: