Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti

Dışişleri Bakanlığı dün Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir adet SU-34 uçağının saat 11:46'da Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

Yaşam

Rus uçağı yine Türk hava sahasını ihlal etti İşte Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının tamamı: Dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46'da RF Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir.

İhlal öncesinde, RF (Rusya Federasyonu) uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF'nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.


RF'ye, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz.

Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle RF'ye ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz.

Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RF Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahsekonu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır."



Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk hava sahasını tekrar ihlal eden Rus uçağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şu açıklamaları yaptı:

"Dün öğle saatlerinde (Rusya) Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz.

İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır.

Suriye'nin sınırımıza yakın bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılar bizde endişe meydana getirmektedir. Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle hiçbir ilgisinin olmadığı, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. Bu saldırıların DAEŞ'le yakından uzaktan alakası yoktur. DAEŞ mevzilerine yönelik herhangi bir adım söz konusu değildir.

Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir."


Rusya Savunma Bakanlığı hava sahası ihlalini kabul etmedi


Rusya Savunma Bakanlığı, “İhlal söz konusu değil. Türkiye kanıtsız ve propaganda amaçlı beyanlarda bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Suriye’de konuşlanan Rusya Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Türkiye hava sahasını ihlali söz konusu değildir. Türk tarafının ihlal beyanı kanıtsız ve propaganda amacı taşıyor.Uçağımızın sözüm ona ihlalini tespit eden Türkiye’deki radar istasyonu görevlileri çok iyi bilir. Radar ancak uçağın bulunduğu konumunu tespit eder. Hiçbir radar istasyonu uçakla üstelik iki dilde haberleşmeye geçemez. Bu ancak havada uçakların yakın teması sırasında yapılabilir. Dolayısıyla Türk tarafının açıklamasında söylenen iki dilde uyardık iddiasına ancak cahiller inanır. Suriye’de Rus gözlem araçlarıyla Suriye radarları böyle bir ihlali tespit etmemiştir”

Bu arada Rusya medyası sıradaki hava sahası ihlal haberine oldukça farklı açıdan yaklaşarak “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bir an önce Putin ile görüşmek istiyor” başlığıyla duyurdu.

RUSYA'DAN İKİNCİ AÇIKLAMA

Sınırdaki Rus savaş uçağı ihlaliyle ilgili açıklama yapan Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’daki Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov, “Erdoğan bir türlü Putin’den randevu alamadığı için her türlü yola başvuruyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan yeni hava sahası ihlali olayını resmi RİA ajansına yorumlayan Kalaşnikov, “Erdoğan bir türlü Putin’den kabul görmediği için her türlü yola başvuruyor. Yeni hava sahasi ihlali uydurması gibi. Türk tarafı vatandaşlarımızı öldürdükten sonra (Bir önceki Su-24 uçak krizi kastediliyor) onların iyi niyetlerine inancımız kalmamıştır. Uyarıyoruz diyerek görüşme talebinde bulunmak ise çok naif kaçıyor” dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: