Ruslar yılda 139 gün tatil yapıyor

Uzun mayıs tatili sonrası Rusya'daki “tatil bereketi” yeniden masaya yatırıldı. Ortalama bir çalışanın hafta sonlarıyla birlikte tam 118 gün resmi tatil yaptığı Rusya'da, 28 günlük yıllık izin de eklendiğinde bu süre 139 güne çıkıyor. Böylece yılın üçte birinden fazlasını tatil ile geçiren Rusya, en fazla dinlenilen ülkeler sıralamasında en üstlerde yer alıyor.

Diğer Haberler

Ruslar yılda 139 gün tatil yapıyor Business FM'in haberine göre, konuyu değerlendiren Look At Media şirketinin sahibi Aleksey Ametov, “Arjantin gibi, resmi tatillerin Rusya'dan biraz daha fazla olduğu ülkeler var. Çin gibi resmi bayram sayısının Rusya ile aynı olduğu ülkeler de var. Ama bu ülkede tatiller daha kısa” dedi. Alfa Bank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Sısuyev, “Rusya'da resmi tatil sayısı petrol fiyatından fazla. Bunlar birbirine bağlı şeyler. Çünkü ekonomimiz petrole bağlı. Petrol fiyatları düştüğü zaman, bazı Güney Avrupa ülkeleri gibi, 'Acaba çok mu dinleniyoruz?' diye düşünmemiz gerekecek” yorumunda bulundu.

'ŞAŞIRIYORLAR'

“Lenin” tarım işletmesinin (sovhoz) Genel Müdürü Pavel Grudinin, “Tatil günlerinde çalışan kişilere iki kat daha fazla ücret ödüyoruz. Böylece iş gücü maliyeti artıyor. Ülkenin bu kadar fazla dinlenmemesi lazım. Yabancılar, ekonomimiz iyi durumda değilken bu kadar uzun süre tatil yapmamıza şaşırıyorlar” şeklinde fikrini dile getirdi. Diğer yandan ağır sanayi üretiminin tatil günlerinde durmaması, ülkenin bel kemiğini oluşturan petrol üretiminin aksamaması ve yolcu taşımacılığının devam etmesi, resmi tatillerin bolluğunun ülkeyi ciddi zarara uğratmadığı fikrinin gerekçeleri olarak gösteriliyor.

TÜRK TURİZMİNİ POZİTİF ETKİLER

Rusya'da Putin'in geçen yıl başbakanlığı döneminde getirdiği öneri sonrası, yeni yıl tatil günleri kısaltılarak mayıs tatili uzatılmıştı. Çalışma Bakanlığı'nın tasarısı onaylanırsa, ülkede önümüzdeki yıl mayıs tatili de dokuz günden yedi güne inecek. Rus vatandaşların tatil gün sayısının fazla olması Türk turizmini de önemli oranda etkilemesi bekleniyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: