Russell Crowe'dan Twitter yorumu!

DHA - Ünlü aktör Russell Crowe, başrolünü üstlendiği 'Nuh' filmi, Türkiye’ye izlenimleri ve Twitter’a erişim engeline dair Doğan Haber Ajansı muhabiri Barbaros Tapan’ın sorularını yanıtladı.

Dünya Magazin

Russell Crowe'dan Twitter yorumu! Yönetmenliğini Daren Aronofsky’nin yaptığı Anthony Hopkins, Emma Watson, Jennifer Connelly ve Logan Lerman’ın rol aldığı ‘Nuh’ filmde başrolü üstlenen ünlü aktör Russell Crowe, filmin bazı Müslüman ülkelerde yasaklanmasının kendilerini üzdüğünü, kimsenin inancına aykırı bir şey film çekmediklerini belirterek, filmin gerçeği, o günkü şartlar altında yansıtmadığını söyledi.

-"Bu filmi size ilginç kılan ve size bu filme çeken şey neydi"

-Crowe, "Darren'in Pi ve Requim For A Dream filmlerinden beri bir hayranıydım ama beni özellikle Black Swaan filmi ile etkiledi. 3 defa izledim ve çok seviyorum. Beni aradığında onunla çalışmak istediğime zaten emindim ama nasıl bir proje olacağını bilmiyordum. Bana söylediğinde biraz düşünmem gerekti çünkü böyle bir projede nasıl yaparsan yap eleştiri alacağım kesindi. Bu eleştirilerin bazıları mantıksız bir kısmı da haksız olur ama Darren ile konuşunca bu filmin üzerine uzun süredir odaklandığını hissettim. En ince detayına kadar düşünmüştü. Uzun suredir, hatta binlerce senedir insanların hikayede şüpheci yaklaştıkları konulara güzel çözümler bulmuştu. Benim için değerli bir tecrübe olacağına inandım”.

-“Hikaye çok derin ve etkileyici bir hikaye ancak Hristiyanlar ve Müslümanlar için bazı çelişkileri de barındıran bir hikaye, ne düşünüyorsunuz?”

-Crowe, “'Böyle bir projeye girerken tabi ki farkındasınız. Müslüman kitaplarında, derslerinde ‘peygamberler fiziki, gerçek bir şekilde gösterilmemeli’ diye net bir şekilde öğretilir. Bu yüzden, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi yerlerin filmi yasaklaması kimseye sürpriz olmadı. Ama benim için hayal kırıklığı yaratan şey, oraların, böyle çarpıcı hikayeyi seyretmekten doğacak hararetli sohbetleri kaçıracak olmaları. Bu film kesinlikle hikayeyi tamamı ile gerçek ve “böyle oldu” diye anlatmaya çalışmıyor, o zaten imkânsız olurdu. İncil özellikle bu konuda çok bilgi vermiyor. Mesela o geminin içindeki günlük hayat hakkında bir bilgi vermiyor. İki saatlik bir film yapacaksanız da hikayeyi iyi anlatmak için biraz boşlukları doldurmaya hazır olmanız lazım.

Filmi seyredenler ne kadar saygılı bir film olduğunu görecektir, ne kadar çarpıcı bir yolculuk olduğunu görecektir ve açıkçası benim açımdan bu tip konuları on plana taşıyan herhangi bir sanat eseri; insanları kendi açılarından dünya ile olan ilişkileri, hayvanlar ile olan ilişkileri ve ruhani olmanın ne demek olduğuna dair konuşmaya itecektir. Burada yanlış ve negatif bir şey göremiyorum. Katolikler de olduğu gibi Aziz Francis of Isisi ölümünden sonra Aziz Francis oldu, Nuh da sonradan peygamber oldu. Biz bu filmde insanlık temalarını ele alıyoruz, bir görevi olan ve o görevi yerine getirmek için üzerine düşen sorumluluğun yükünü hayatının sonuna kadar taşıyan bir adamın hikayesi. Burada bence bir fark var.

TWITTER’A ERİŞİM ENGELİ

“Yakın zamanda Türkiye’deydiniz. Bugün sosyal medyanın ifade özgürlüğündeki önemini biliyoruz. Türkiye’de Twitter’a erişim engeline dair yorumunuz nedir?

Russell Crowe, “Bence çok iyi bir fikir değil. Çünkü böyle şeyler her zaman beraberinde ‘ne kadar sınırlanacağı’ sorusunu da getiriyor. Böyle kararların hep “Başka ülkeler de Twitter'i kontrol etmeyi düşündü” gibi savunmaları oluyor ama hangi kontrolleri uygulayacağını konuşmak ile tamamen yasaklamak arasında çok büyük fark var. Sosyal medyayı kullananların bir kısmı öfkelerini dışa vurmak için kullanıyor, insanları trollemek için - siber zorbalık için kullanıyor. O durumlara bakılmalıdır, kesinlikle.

ARKADAŞIM TWITTER’DAN ZORBALIK GÖRÜYORDU, İNTİHAR ETTİ

Twitter gibi bir sosyal medyalar suiistimal da edilmemeli - mesela benim bir arkadaşım Avustralya da intihar etti - son bir kaç senedir ona sosyal medyada zorbalık yapılıyordu. Sonunda tahammül edemediği bir noktaya geldi. Onun için insanların tamamen kontrolsüz şekilde davranmalarının da gerçek etkileri var hayatta ama insanların kendilerini ifade etme özgürlüklerinin ve dış dünya ile iletişim kurmaları gerekir” dedi.

EN GÜZEL ÜLKE TÜRKİYE

Crowe, “Dünyadaki en güzel ülke Türkiye. Atatürk sevgisi Türklerin modern çizgide yaşamak isteğini gösteriyor. Türkiye gezegendeki en güzel yerlerden biri. Türkiye dünyaya açık kalarak, dünyadan etkilenmelidir ve karşılığında dünyayı da etkilemelidir. Bizim Sultanahmet Cami'nde çekimimize izin verdiler. İçinde çekebilen ilk uzun metraj filmdik. Kültür bakanına şöyle dedim, ona şu sözü verdim: “Benim gözümden İslam’ın güzelliğini görürsünüz. Ama o binanın içinde çekmem lazım” O da izin verdi, imam da, İstanbul valisi de yardımcı oldu. Türkiye’deki sorumlumuza benim Sultanahmet Cami'ne girdiğimdeki reaksiyonumu gösteren bir videoyu gösterdim. Ne düşünüyorsun dedim. O da “Russel, kollarımdaki tüyler ürperdi” dedi. “Verdiğim sözü tuttum mu” dedim “evet tuttun” dedi. Benim filmim (The Water Diviner), Türkiye’nin bütün dünyanın bilmesini istediğim tarafını gösterecek; oradaki insanlarla bağlantı kurmanın ne kadar kolay olduğunu gösteren, hayattaki basit mutluluk kaynaklarının güzelliğini, tarihini… 3 büyük kültürün merkezi, bunu insanlardan esirgemeyin. İnsanların duyacağı gururdan alıkoymayın. Biraz zamanın dışında kalıyor biliyorum ama insanların Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgileri, Türkiye nüfusunun ileri gitmek istediklerini, modern bir düşünce yapısı istediklerini, kızlarını eğitebilmeyi istediklerini gösteriyor. Bu da çok güzel bir şey. Geri adımların su anda Türkiye için doğru adımlar olduğunu zannetmiyorum.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: