RUSYA'NIN ASİ KIZLARI İKİŞER YIL HAPİS YATACAK!

Rusya’da Vladimir Putin’in üçüncü dönem Devlet Başkanı seçilmesini geçtiğimiz Şubat ayında kilise basarak “Meryem Ana bizi Putin’den kurtar” konseriyle protesto eden Pussy Riot kadın punk grubunun üç üyesi Nadejda Tolokonnikova, Mariya Aleksina ve Yekaterina Samutseviç hakkındaki karar açıklandı.

Magazin

RUSYA'NIN ASİ KIZLARI İKİŞER YIL HAPİS YATACAK! Moskova'daki mahkeme, dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna dahil uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen, üç zanlıyı da suçlu bularak, ikişer yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin kararında grubun "dine yönelik nefret eksenli holiganizm yaptığı" belirtildi.

Moskova’daki genel beklenti Başkan Putin’in olayı önemsemeyen açıklamasından sonra Pussy Riot üyelerinin en hafif ceza ile kurtulabileceklerine yönelikti.

Dünyanın 50 farklı şehrinde düzenlenen destek mitinglerinin de mahkeme üzerinde baskı yaratması bekleniyordu.

21 Şubat'ta gerçekleştirdikleri eylemin ardından tutuklanan Tolokonnikova, Aleksina ve Samutseviç o tarihten bu yana cezaevindeydi.

Grup üyeleri, protestolarının Putin'in yanısıra, iktidarı desteklediklerini iddia ettikleri Ortodoks kilisesine de karşı olduğunu söylemişlerdi.

fotoğraflar için tıklayınız.

Bunlarda ilginizi çekebilir: