Rusya'nın önde gelen Türk bankası

Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)- FIBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in Rusya'daki bankası olan Credit Europe Bank, kürk ve estetik kredisi gibi alışılmışın dışında bankacılık hizmetleri vererek 2012 yılında yaklaşık 90 milyon dolar kar elde etti.

Yaşam

Rusya'nın önde gelen Türk bankası Credit Europe Bank Rusya Başkanı Haluk Aydınoğlu, Moskova Intercontinental Otel'de düzenlenen sunum ile bankanın 2012 yılı faaliyet sonuçlarını anlattı. Aydınoğlu, sunumda yaptığı açıklamada Credit Europe Bank'ın 2012 yılını 2.8 milyar ruble (yaklaşık 90 milyon dolar) kar ile kapattıklarını ve varlıklarının yüzde 20.2 büyüyerek 97.2 milyar rubleden 117.7 milyar rubleye (yaklaşık 3,8 milyar dolar) yükseldiğini söyledi. Haluk Aydınoğlu, toplam kredi portföyünün ise yüzde 27.1 artarak 80.6 milyar rubleden 102.5 milyar rubleye (yaklaşık 3.3 milyar dolar) yükseldiğinin altını çizdi. Yoğun ilginin gören sunum ardından DHA'nın sorularını yanıtlayan Aydınoğlu, 2000'li yılların başından bu yana devam ettirdikleri belirterek, 'Her yıl biraz daha fazla kar etme' alışkanlığını 2012 yılında da sürdürdüklerini anlattı. Aydınoğlu, şöyle konuştu:

"Şu anda bireysel bankacılıkta Rusya'nın önde gelen bankalarından bir tanesiyiz. Değişik ürünlerde ilk 10'dayız. Araba kredilerinde Rusya'da 5 numaralı bankayız. Yüzde 5'e yakın bir pazar payımız var. Kredi kartlarında ise yüzde 2'ye yakın pazar payımız var."

Kredi risklerinde en düşük seviyelere ulaştıklarına da vurgu yapan Aydınoğlu, karlarındaki en büyük sebeplerden birisinin bu olduğunu belirterek "Çok az kredi batırıyoruz" diyerek pazarda bu konuda çok iyi olduklarını belirtti. Verimlilik olarak Rusya'nın en iyi bankalarından biri olduklarını söyleyen Haluk Aydınoğlu, "Oldukça iyi bir yıldı. Bunu bugün yatırımcılarımızla bize güvenen Rus bankalarla ve diğer iş ortaklarımızla paylaştık" dedi.

Araba ve kredi kartı ürünlerinin piyasada en çok tercih edilen ürünleri olduğunu ve ciddi bir pazar sahibi olduklarını belirten Haluk Aydınoğlu şunları söyledi:

"Anında finansman dediğimiz hizmetimizi 2004 yılından bu yana yapıyoruz. Kredi kartı çok yaygın olmadığı için insanlar bir ürün almaya gittiği zaman dükkanda kredi başvurusu yapıyordu. Biz de bireysel bankacılığa böyle başladık. O zamanlar daha çok buzdolabı, televizyon finansmanı yapıyorduk. Daha sonra bunu biraz daha çeşitlendirmeye başladık. Rusya'da şuanda satılan kürklerin yaklaşık yüzde 20'sinin finansını yapıyoruz. Rus bayanlar kürk almak istedikleri zaman bizden kredi başvurusu yapıyorlar ve kürklerini öyle alıyorlar. Yine enteresan ürün olarak diş tedavisi için kredi veriyoruz. Estetik ameliyatlara kredi veriyoruz. Bunu hatta 2005 yılından bu yana yapıyoruz. Yanlış söylemek istemiyorum ama dünyada da bunu ilk başlatan banka biziz herhalde."

En çok verdikleri kredilerden birisinin tatil kredisi olduğu belirten Aydınoğlu, Rusya'dan Türkiye'ye yılda 2,5-3 milyon arasında turistin gittiğini ve bunların yaklaşık yüzde 5-10'un tatil kredisini kendilerinin verdiğini söyledi.

"RUSYA'DAKİ 900 BANKA İÇİNDE İLK 50'DEYİZ"

Credit Europe Bank Rusya Başkanı Haluk Aydınoğlu, Rusya'da 900'ün üzerinde banka olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Toplam bankacılık' diye baktığınız zaman ilk 40'dayız ancak demin dediğim gibi bazı ürünlerde ilk 10'da hatta ilk 5'deyiz. Biz her ürünü yapmaya çalışmıyoruz, sadece iyi olduğumuz ürünleri daha iyi yapmaya çalışıyoruz. O anlamda baktığımız zamanda araba ve kredi kartlarında baktığınız zaman oldukça iyi sonuçlarımız var."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: