Rüzgarlı havalar migreni tetikliyor mu?

Nöroloji Uzmanı Dr. Berkan Kaplan, hava değişimlerinin migren üzerindeki etkileri hakkında konuştu.

Yaşam

Rüzgarlı havalar migreni tetikliyor mu? Nöroloji Uzmanı Dr. Berkan Kaplan, soğuk havalarda ve hava değişimlerinde migren ataklarının başlayabileceğinin altını çizerek “Atak sırasında karanlık ve sessiz odaya geçerek dinlenin ve eğer mümkünse biraz uyumaya çalışın” dedi.

Kaplan, migrenle ilgili “En sık migren atağını ortaya çıkardığı bilinen nedenler arasında uyku bozuklukları, stres, açlık, keskin kokulu parfüm veya kimyasallar vardır. Buna ek olarak parlak ışık, yüksek ses, kadınlarda adet dönemi, hava değişimleri ve aşırı rüzgarlı havalar, bazı ilaçlar, sigara, alkol, mayalı yiyecek ve içecekler, basınç değişimleri, çay, kahve ve kola gibi içecekler dahil çikolata bile atak oluşturabilir” dedi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Berkan Kaplan, migren tedavisi ile ilgili “İlaç dışı tedavinin en önemli basamağı kişinin yaşam şeklini yani uyku ve beslenmesini düzenlemesidir. Egzersiz, daha önceden bahsi geçen migren ataklarını tetikleyen faktörlerden kişinin kendisini koruması, stresten olabildiğince uzak durulması ve buna yönelik gevşeme egzersizleri, yoga veya meditasyon yapması da işe yarayacaktır. Atak sırasında karanlık ve sessiz odaya geçerek dinlenin ve eğer mümkünse biraz uyumaya çalışın. Uyuma sıklıkla semptomlarda rahatlama sağlayacaktır. Bununla birlikte atak için kullanılan ilaçların atak başlangıcından itibaren erken dönemde alınması, atak sonlandırılması açısından önemlidir.” açıklamalarını yaptı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: