SABANCI HAT KOLEKSİYONU SEVİLLA'DA

Güler Sabancı: Koleksiyonumuzun Real Alcázar Sarayı'nda sergilenmesi bizim için gurur kaynağı.

Magazin

SABANCI HAT KOLEKSİYONU SEVİLLA'DA Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM) Osmanlı Hat Koleksiyonu'ndan seçmelerin yer aldığı Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat Sanatı başlıklı sergi, Sevilla, Real Alcázar Sarayı'nda açıldı.

Açılışta yapılan basın toplantısına; Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve SSM Yürütme Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat, Endülüs Özerk Yönetimi Kültür Bakanı Rosa Torres Ruiz ve SSM Müdürü Nazan Ölçer katıldı. Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat Sanatı isimli sergi, Sabancı Holding ve El Legado Andalusí sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve SSM Yürütme Kurulu Başkanı Güler Sabancı, basın toplantısında yaptığı konuşmada, 'Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Üniversitesi'ne bağlı bir yapıdır. Sakıp Sabancı Hat Koleksiyonu müze kurulmadan önce dünyanın önemli müzelerini dolaştı.

2002 yılında müze kurulduktan sonra hat koleksiyonu ilk defa İspanya'ya geldi. Koleksiyonumuzun Madrid'den sonraki ikinci durağı Sevilla oldu. Burada da koleksiyonumuzun Real Alcázar Sarayı'nda segilenecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Hat koleksiyonumuz büyük sorumluluk duyduğumuz ve gelecek nesillere aktarmak istediğimiz kültürel mirasımızdır. Merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti gereği her yıl koleksiyonumuza yeni parçalar ekleyerek hat koleksiyonumuzu dünyanın en iyi özel koleksiyonu haline getirmek istiyoruz. Bu koleksiyon dünyanın çeşitli sanat merkezlerini dolaştı ancak en çok buraya yakışacak. Sevilla'nın, yıllarca İslam sanatıyla iç içe yaşamış olmasından dolayı, bu sergiyi çok iyi değerlendireceğini düşünüyorum' dedi.

Endülüs Özerk Yönetimi Kültür Bakanı Rosa Torres Ruiz ise, 'Real Alcázar Sarayı gerek Hristiyan gerekse de Arap kültürüne ait birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Doğu ve Batı Sanatını kendine has bir dille sunan bir yapıdır. Real Alcázar Sarayı dışında bir yapı kültürel dinginliği böylesine yansıtmaz. Bu sergi bu mirasın çok güzel bir göstergesi oalcak. Osmanlı Hat Sanatı, İslam Sanatı'nın yazının dökülmüş çok iyi bir örneğidir. Bu sergi ile Osmanlı Hat ustalarının ulaştığı seviyeyi görüyoruz.

Ayrıca Sabancı Ailesi'nin cömertliğine de teşekkür ediyorum. Endülüs İslam ve Batı dünyasının 800 yıl birlikte yaşadığı bir yer. Endülüslüler kültürel ve dinler arası birlikteliğin bir parçası olmakta guru duyuyorlar' şeklinde konuştu.

SSM Müdürü Nazan Ölçer ise, 'Real Alcázar Sarayı Sakıp Sabancı Hat Koleksiyonunun mutlu bir durağı. Buradaki sergi bugüne kadar yaptığımız sergilerin en güzellerinden biri oldu. Buna tabiki Real Alcázar Sarayı'nın güzelliği de katkıda bulundu. Bu sergi için koleksiyonumuzun en iyi parçalarını seçtik' açıklamasında bulundu.

2002 yılında kurulduktan sonra ilk kez kapsamlı biçimde Madrid Real Academia de Bellas Artes de San Fernando Müzesi'nde sergilenen ve Osmanlı hat sanatçılarının 500 yıl boyunca yaptığı eserlerden örnekler içeren Sakıp Sabancı Müzesi'nin Hat Koleksiyonu, İspanyol sanatseverlerle bu kez de Sevilla'da Real Alcázar Sarayı'nda buluşuyor.

15. yüzyıl sonları ile 20. yüzyıl başları arasında yaşayan Osmanlı hattatlarına ait 96 eserin yer alacağı sergiyle, Osmanlı hat sanatının zenginlikleri İspanyolların beğenisine sunuluyor. Sergide, Osmanlı hat sanatının kurucusu sayılan Şeyh Hamdullah başta olmak üzere, Şehzade Korkut, Ahmed Karahisari, Derviş Ali, Hafız Osman, Yedikuleli Seyyid Abdullah, Mustafa Rakım, Kazasker Mustafa İzzet ve Sami Efendi gibi çok sayıda hattatın eserlerine ve hat sanatçıları tarafından kullanılan aletlere yer veriliyor. Osmanlı Hat Sanatı sergisi, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nden (SSM) 15 Haziran'a kadar açık kalacak. (haberturk)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: