Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer?

Saç derisi kaşıntısı, günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. Peki, bu kaşıntı nasıl geçer? İşte detaylar...

Kadın

Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? Saç derisinde kaşıntı sorunu günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Kaşıntı, bazen olduğundan fazla bizi rahatsız eder ve fazla kaşımak saç derimize zarar verebilir. Bu sorun için öncelikle bir uzmana görünmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü saç derisinde oluşan kaşıntının nedeni mantar ya da bit olabilir. Öte yandan sağlıksız beslenme, yetersiz saç hijyeni, stres ve terleme saç kaşıntısının temel nedenleri arasında yer alır. Peki, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? İşte evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler...

Karbonat

Karbonat yüksek alkali içeriği ile saç derinizin Ph seviyesini dengeleyip, kafadaki kaşıntıyı giderir. 1 yemek kaşığı karbonata biraz su ekleyip karıştırın ve macun kıvamına getirin. Saç diplerinize uygulayıp, 10 dakika bekletin ve ardından saçınızı şampuanla yıkayıp, durulayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi saç derisi kaşıntısı için oldukça etkilidir. Bakteri, mantar ve kepeği önler, saçın bakımını yapar. 5 yemek kaşığı su ile 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırın. Saçınızı şampuanlayıp yıkayın ve başınıza bu sirkeli suyu sürün. 5-10 dakika bekletin, saçınızı güzelce yıkayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı anti-fungal ve anti-inflamatuar özellikleri ile kafa derisi kaşıntısından kutulmanıza yardımcı olur. 1 su bardağı bebe şampuanına 10-20 damla çay ağacı yağı ekleyin, saçınızı yıkamak istediğinizde bu şampuanı kullanın.

Limon suyu

Limon suyu antiseptik özellikleri ile baştaki kaşıntıyı geçirmekte oldukça etkilidir. 5 yemek kaşığı suyun üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Saç derinize masaj yapıp, 5-10 dakika bekletin, ardından başınızı yıkayın.

Hindistan cevizi yağı

Organik hindistan cevizi yağını ısıtın ve saç derinize ılık olacak şekilde masaj yapın. 1 saat başınızda bekletin ve yıkayın.

Bunlarda ilginizi çekebilir: