Saçlara örgü modası nereden geldi?

Seksenler ve doksanları da hatırlarız. Saçlarda kabartılan bol kırepeli kaküller, yüzün yarısını kaplayan perçemler, permalar ne çok modaydı. Oysa şimdi daha modern bir çağa adım atmamızla beraber saç modelleri biraz daha sakinleşip sadeleşti. En çok revaçta olan ise örgü modelleri oldu.

Kadın

Saçlara örgü modası nereden geldi? Artık gelinlerin dahi düğünlerinde kabarık topuzlardan ziyade bir kır çiçeği havasını taşıyan örgüleri tercih etmeleri hem moda oldu, hem de gözlere daha hoş bir görüntü sundu. Üstelik bu örgülerin bin bir çeşit ile geniş dağarcıklı bir saç yapma şekilleri de doğmuş oldu.

Eski Osmanlı dizilerini de izlediğimizde o dönem kadınlarının canlandırılırken daha çok saçlarında farklı farklı örgü modellerini görünce anlıyoruz; örgünün asıl modası çok derin geçmişten geliyor. Ancak günümüzde de çok sevildi. Belki de bu modeli bize sevdiren son dönemlerin çok moda olan tarihi dizileri olmuştur ama her ne şekilde olursa olsun saçlarda örgü daha çok ilgi çekmeye devam ediyor ve güzel de görünüyor.


YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: