SADECE CİLDE ZARAR DEĞİL

Bugüne kadar ultraviyole ışınlarının cildimize verdiği zararlar hakkında çok şey duyduk ve alınması gereken önlemler hakkında da epey fikir sahibiyiz... Peki, ya gözlerimize verdiği zararlar? UV ışınlarından gözlerimizi korumak için neler yapılabileceğini biliyor muyuz?

Magazin

SADECE CİLDE ZARAR DEĞİL Ultraviyole ışınlar gözlerinizi erken yaşlandırıyor
UV ışınları gözdeki renk pigment yoğunluğunu azaltan en önemli etkenlerden. Bu da gözün yaşlanmasına ve görme kalitesinin düşmesine neden oluyor. Kontakt lenslerin UV ışınları üzerindeki olumlu etkisini kanıtlamak üzere yapılan ve yaklaşık 5 yıl kadar süren araştırmada deneklerin yarısı UV-bloke özelliği tam olan, diğer yarısı ise UV-bloke özelliği en düşük olan kontakt lensleri kullandı. 5 yıl sonunda yapılan ölçümlerde ikinci grupta yer alan ve UV-bloke edici özelliği en düşük olan lensleri kullanan kişilerin gözlerindeki renk pigment yoğunluğunda çok daha fazla azalma olduğu görüldü.

Gözlere tam koruma: Güneş gözlüklerinin yanlarından sızan UV ışınlarına karşı da UV-blokajlı kontakt lens
Kontakt lens kullanımı sadece görmedeki bozukluğu düzeltmekle kalmıyor., doğru lens seçimi ile gözleri UV ışınlarının etkilerinden de koruyor. Gözlerinizi UV ışınlarından tam koruyabilmeniz için UV korumalı güneş gözlüğü, geniş kenarlı şapkalar ve UV-bloke edici kontakt lenslerin birlikte kullanılması gerekiyor. Acuvue, UV-bloke edici içeriği lens materyalinin içine kalıcı olarak yerleştirdiğinden cilt için kullanılan koruyuların aksine akıp gitmiyor; kalıcı koruma sağlıyor.

Göz doktorunuza hem net görüş hem de Acuvue kontakt lenslerin UV koruyucu etkisi hakkında danışmanızı öneriyoruz.

Bunlarda ilginizi çekebilir: