Şafak Güçlü dünya devleriyle yarışıyor!

Korku-Gerilim kategorisinde en çok satan romanlarda tek Türk yazar olan Şafak Güçlü, Stephen King, Dan Brown ve Roger Hobbs gibi dünya devleri ile aynı listelerde yarışıyor.

Kültür-Sanat

Şafak Güçlü dünya devleriyle yarışıyor! Türkiye’nin ilk İslami korku filmi BÜYÜ’nün senaristi Şafak Güçlü’den yeni bir ilk daha…

Kuran ve Anadolu folklorunun zengin motiflerinden yola çıkarak Türk sinemasında İslami korku filmi akımını başlatan BÜYÜ filminin Senaristi Şafak GÜÇLÜ şimdi de yine Kuran-ı Kerim’i kaynak aldığı ve Anadolu efsanelerini ve inanışlarını Kuran’daki gerçek ayetlerle birleştiren İlk yerli Korku romanı LOHUSA (Ümmü Sübyan) ile yeniden bizleri korkutmayı ve İslami-Anadolu Korku romanı akımına öncülük etmeyi hedefliyor.

Şafak Güçlü'nün (Cin suresi 6.Ayet)'den yola çıkarak yazdığı ürpertici, gerilim dolu heyecanlı ve gizemli romanı Lohusa 'ÜmmüSübyan’ sizleri kendi inancınızın karanlıklarında yakalayıp korku dolu ve sürükleyici bir maceranın içine çekiyor.

Birçok Kitabevinin Korku-Gerilim kategorisinde çok satanlarda ilk 10 da yer alan tek yerli roman olan Lohusa okuyucusundan tam not alarak yoluna devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Yazar Şafak GÜÇLÜ geçtiğimiz günlerde kitabının tanıtımı için İstanbul’a geldi.

LOHUSA(ÜmmüSübyan) nasıl ortaya çıkmıştır?

Lohusa (ÜmmüSübyan) Anadolu inanışlarında çokça anlatılan, Al Karası, Al Karı, Al Basması ve ümmü Sübyan (Sübyan anası) öykü ve söylencelerinden yola çıkarak kendi dinsel, örf ve adetlerimiz ışığında kurgulanmış bir korku romanıdır.

Kendi inanç sistemimizin içinden yola çıkarak içsel dünyamızın en karanlık köşelerine yapılan bu yolculukta Türk motifleri ve Kur'an ayetlerinden anlatımlar romanın dilini ve zengin hayal dünyasını güçlendirmektedir.

Özellikle kadınlar arasında oldukça yüksek bir inanışa sahip olan al basması, çoğunlukla hamile kadınların doğum tarihlerine çok kısa bir zaman kala başlayan ve Lohusalık dönemi boyunca devam eden; sıradışı deneyimlerdir.

Bu deneyimler, halk arasında cin basması, olarak anlatılmakta ve şeytani cinlerin bebekleri almak istediğine inanılmaktadır.

Bu inanış gereği yeni doğmuş bebeklerin beşiğine muska asmak, yatak altına bez bebek ve kara saplı bıçak koymak en yaygın korunma yöntemlerinin başında gelmektedir.

Tüm bu efsane ve söylencelerden yola çıkan Lohusa (ÜmmüSübyan) adlı eserim yaptığım uzun araştırmalarda doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar birçok annenin doğum sonrası Lohusalık döneminde yaşadığı irili ufaklı olaylardan esinlenerek kendi hayal dünyamda kurgulanmış bir romandır.

Okuyucusuna kendi kültür inancında ve dinsel inanç yapısında bilinmeyene olan korkularıyla yüzleşmeyi vaad eden Lohusa; korku-gerilim romanları sevenlere ve farklı bir eser okumak isteyenlere bir solukta okuyacakları, uzun uzadıysa anlatımlarla boş yer kaplayan gereksiz tasvirler yerine kendi zihinlerinde bir film izler ya da içinde yaşar gibi hayal dünyalarının tüm kapılarını açacağı sisler içinde kalmış karanlık bir dünyaya götürüyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: