SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN 8 ÖNERİ

Estetiğin bir parçası olunca spora ve beslenme programına önem veriyorsunuz, aynı önemi konu sağlık olunca da göstermelisiniz. Hatta sağlıklı bir kalbiniz olması için daha fazla spor yapmalısınız çünkü kalbe ve kana ait hastalıklar gün geçtikçe artıyor.

Magazin

SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN 8 ÖNERİ Genetik olarak size geçen rahatsızlıklar gibi bazı hastalıkları kontrol edemediğiniz düşüncesini aklınızdan atın. Kalbinizi korumak ile ilgili ne kadar erken adım atarsanız, daha sonra o kadar iyi olacaksınız.


Kalbinizi sağlıklı tutmak için 8 öneri

1)Kırmızı eti kesin

Eğer kırmızı et yemeği seviyorsanız, bunu bir daha düşünün. Demir ve protein almanız açısından biraz kırmızı et almak gereklidir ama kırmızı eti haftada 2-3 kez ile sınırlı tutmaya çalışın. Ve kırmızı et yediğiniz zaman da yağsız et yiyin. Kalan günlerde proteini balıktan, fasulyeden ve az yağlı sütlü ürünlerden almaya gayret gösterin.

2)Koyu renkli meyve ve sebze tüketimini arttırın

Meyve ve sebzelerle dolu bir diyet; hastalıkla savaşma konusunda en iyi korunmadır.
Seçim yapacağınız zaman, her zaman koyu renklileri seçin çünkü onlarda daha fazla antioksidan vardır. Bu da kanserden korunmaya yardımcı olur.

3)İnsülin seviyenizi kontrol edin

İnsülin seviyenizin fazla yükselmesi ve düşmesini engellemek için hayatınızdan beyazları çıkarın. Onun yerine topraktan gelen ve en az işlemden geçmiş ürünleri tüketin. Patates, yulaf ezmesi, esmer pirinç gibi yiyecekler beyaz ekmek ve makarnadan daha iyidir.

4)Kendi yemeğinizi yapın

Her zaman dışarıda yemek veya hazır pişmiş yemekler satın almak yerine, evde siz yemek pişirin. Böylece yemeklerinizin içine neler koyulduğunu bileceksiniz. Buna ilaveten marketlerde satılan salata soslarından almayın, onlar doymuş yağ açısından ve kalori açısından çok yüksektir. Onun yerine balzamik sirkesi ve çeşitli baharatları koyun. Ve tuz yerine geçen baharatları deneyin.

5)Çözülebilir lif içeriğini arttır

Eğer 3. Adımı uyguladıysanız zaten çözülebilir lif almışsınızdır. Ama siz buna daha fazla odaklanın. Fasulye, yulaf kepeği, tatlandırılmamış yulaf ezmesi çok iyi çözülebilir lif kaynaklarıdır. Çok uzun süredir az lif yiyerek beslendiyseniz, işlenmiş lif yememeye dikkat edin. Bunlar vücudunuza girmesi gereken sağlıklı şeyler değildir, onun yerine doğal yollardan elde edilen lif yiyin.

6)Peynir tüketimini azaltın

Doymuş yağı en çok alacağınız besinlerden biri peynirdir. Eğer az yağlı peynir ürünleri tüketmiyorsanız, beslenme seçiminiz sizi kalp rahatsızlıklarından korumayacaktır. Bugünlerde restoranlarda yemenin arttığını biliyoruz ve restorandaki yemeklerin ya içine peynir atılarak pişirildiğini yada üstüne peynir koyarak servis edildiğini biliyoruz. Elinizden geldiği kadar hayatınızdan peyniri çıkarın. Ne kadar iyi kalsiyum ve protein kaynağı olsa da, bunu karşılayacak daha çok kalp dostu besin vardır.

7)Az alkol tüketin

Kalbinizi korumak için, alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok sadece kontrollü için. Az içenlerde ve tercihleri şarap olanlarda daha az kalp rahatsızlığı riski bulunmaktadır. Kontrollü içmek kadınlar için günde 1 kadeh, erkekler için günde 2 kadeh olarak belirlenebilir. Aynı zamanda kafein konusunda da dikkatli olun. Çok fazla tüketimi kalp açısından problem yaratıcı olabilir. Kafein merkez sinir sistemini harekete geçirdiği için, kalbinize ilave baskı olacaktır.

8)Egzersiz yapın

Egzersiz olarak, çok iyi bir kalp ve kan damarları şekline sahip olmak kalp rahatsızlıkları ile savaşmakta büyük önem taşımaktadır. Kardiyo antrenmanlarına gelince, en çok faydayı kısa zamanda çok zorlayıcı hareket yaparak alırsınız. Depar atmak gibi.

Ne kadar risk altında olduğunuz görmek için, zorlayıcı bir aktivite yapın, ve kalp atışlarınızın normale dönmesinin ne kadar sürdüğüne bakın. Ne kadar çok koşarsan, vücudunun o kadar çabuk normal kalp atış seviyesine geldiğini görürsün. 20-30 saniyelik hızlı koşu ve sonrasında 1 saniyelik ara vermeye çalışın. Bunu haftada en az 2 kez 6-12 kere tekrarlayın. Eğer şimdi bunu yapabilecek konumda değilseniz, daha basit kardiyo hareketleri ile başlayın.


Sağlıklı bir kalp için

Yukarıda anlattığımız 8 faktörü aklınızda tutunuz. Yaşam şekliniz gerçekten sağlığınızı etkilemektedir. Dolayısıyla uzun vadede ve şimdi sağlığınızı düşünen akıllı adımlar atın.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: