Salinger'ın mektupları ilk kez görücüye çıktı

Neredeyse hiç fotoğrafını bile çektirmeyen ve JD Salinger'ın yazdığı mektuplar ilk kez görücüye çıktı.

Kültür-Sanat

Salinger'ın mektupları ilk kez görücüye çıktı Hayatı boyunca özel hayatının sınırlarına azami dikkat gösteren, bu sebeple neredeyse hiç fotoğrafını bile çektirmeyen ve JD Salinger'ın yazdığı mektuplar ilk kez görücüye çıktı.

Mektuplar, yazarın edebiyat hayatına henüz başladığı 1940'larda ondan yazma üzerine tavsiyeler isteyen genç bir kadına yazılmış. Toronto'da yaşayan Marjorie Sheard'a yazılan dokuz mektup, şimdi 95 yaşında olan kadının bakım masraflarını karşılamak için satışa çıkartılmış ve Morgan Kütüphenesi & Müzesi tarafından satın alınmıştı. Kurumun New York Times gazetesiyle paylaştığı ve 1941 - 1943 arasında yazılan bu mektuplar, yazarın hiç bilinmeyen yönlerini açığa çıkartıyor. Bir mektupta gelecekte yazacağı bir kısa hikayeyle ABD 'nin kalbini alacağını ve onun yerine çok daha 'zengin' bir organ koyacağını söyleyen Salinger, diğer bir mektupta kendi yaşındaki kadın yazara tavsiyelerde bulunuyor ve daha küçük yayınları tercih etmesini salık veriyor.

Mektuplardan en ilginçlerinden biri de yazarın daha sonra 'Gönülçelen'le ölümsüzleşecek kahramanı Holden Caulfield'ı ilk kez görücüye çıkardığı 'Madison Dışındaki Küçük Ayaklanma'yla ilgili olanı. Sheeard'a yakında The New Yorker'da çıkacak bu hikâyeyi okumasını tavsiye eden yazar, editörünün bu karakter üzerine daha da yoğunlaşması isteğine sıcak bakmadığını da söylüyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: