Samsun'da yasakları kırdılar!

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanlığı tarafından 40 diyabetli hasta öğrencinin katılımıyla 'Diyabet Gençlik Kampı' düzenlendi.

Yaşam

Samsun'da yasakları kırdılar! Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA)- Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın, "Diyabet hastasının beslenmesiyle ilgili yasaklarımız yok. Uygun beslenme planlaması ve buna uygun insülin uygulamasıyla yasaklar ortadan kaldırıldı" dedi.

Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölüm Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez üniversite Hastanesi'nde tedavi gören 40 diyabet hastası çocuğun katıldığı 'Diyabet Gençlik Kampı' düzenlendi. OMÜ'ye bağlı Omtel Otel'de 27-28 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kampa katılan diyabetli genç ve çocuklar, çeşitli spor etkinlikleri ile oyunlar oynayarak birbirleriyle kaynaştı. Dün sona eren kamp sonrası diyabetli çocuklar öğlen yemeği ardından birbirlerinin formalarını imzalayıp hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kamptan ayrıldı.


OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Endokrin Bölümü Başkanı Prof.Dr. Murat Aydın kamp amacının çocukların diyabet hastalığıyla ilgili önlerine çıkan sorunlarla bire bir ilgilenip çözüm üretmek, onlara tedaviyle ilgili yenilikler hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi. Prof.Dr. Murat Aydın, şöyle dedi:

"Kamp süresinde diyabet hastalığıyla ilgili sorunlar ve çözümleriyle ilgili dersler anlatıldı. Kamp süresince spor ve egzersizler yapıp çeşitli oyunların oynayarak diyabetli çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşmasını da sağladık."

'Diyabet Gençlik Kampı'nı her yıl düzenlemeyi planladıklarını söyleyen Prof.Dr. Murat Aydın, "Diyabet çok sık karşılaştığımız bir sorun. Günümüzde tedavisi enjeksiyon ya da pompayla insülin verilmesi şeklinin dışında tedavimiz yok. Ancak diyabetli hastasının beslenmesiyle ilgili yasaklarda yok. Uygun beslenme planlaması ve buna uygun insülin uygulamasıyla yasaklar ortadan kaldırıldı. İyi bir kontrolle diyabet hastasının yapamayacağı spor ve seçemeyeceği meslek dalı yok. Ancak diyabet kontrol altına alınmazsa bu kez böbrek ve göz başta olmak üzere çeşitli organların fonksiyon kaybına yol açar. Bizim amacımız diyabet hastalığının komplikasyonları önleyip hastaların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamaktır" diye konuştu.

Bunlarda ilginizi çekebilir: