SANSÜRLENEN FİLMLER TEKRAR YARIŞACAK!

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, geçmişindeki bir burukluğu gidermek için tarihi bir karar aldı.

Magazin

SANSÜRLENEN FİLMLER TEKRAR YARIŞACAK! 1979 yılında sansüre karşı tepki için ve 1980'de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları bu yıl yapılacak.

Koordinatörlüğünü Deniz Yayın'ın üstlendiği projede 'Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri', 48. Festival kapsamında düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak. 30-31 yıl sonra sunulan ödülleriyle Altın Portakal dünyada bir ilke daha imza atmış olacak.

1979 ve 1980'in yarışma filmlerini izlemeye başlayan jüri üyelerinin değerlendirmesi sonunda belirlenecek 'Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri', 12 Eylül 2011 tarihinde açıklanacak. 1980 yılında Antalya Belediye Başkanı olan Selahattin Tonguç da, dönemi ve Antalya'yı temsilen Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri jürisinde yer alacak.

1979 yılında Sansür Kurulu'nun yarışmaya katılan Yavuz Pağda'nın yönettiği 'Yolcular', Yavuz Özkan'ın yönettiği 'Demiryol' ve Ömer Kavur'un yönettiği 'Yusuf ile Kenan' filmlerini yasaklayıp, bazı bölümleri kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler şenlikten çekilme kararı almıştı. Jüri üyeleri, "Tüm filmleri değerlendirme olanağı bulamadığımızdan uzun metrajlı filmler dalında yapılan yarışmaya katılan yapıtları değerlendirmeme kararını oybirliği ile aldık" şeklinde açıklama yaparak, durumu protesto etmişti.

Sansüre karşı bir duruş sergileyen festival yönetimi, 16. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni iptal etmişti. 1979 yılı jürisi; Prof. Dr. Özdemir Nutku başkanlığında Emre Kongar, Hale Soygazi, Süreyya Duru, Vecdi Sayar, Kami Suveren, Tonguç Yaşar, Muammer Sun ve Abdülkadir Gündüz'den oluşurken, yarışan filmler 'Seninle Son Defa, Töre, Altın Şehir, Kanal, Vatandaş Rıza, İsyan, Sensiz Yaşayamam, Kara Kafa, Bebek, Yolcular, Demiryol ve Yusuf ile Kenan'dan oluşmuştu. 1980 yılında Uzun Metraj Yarışması iptal edilen 16. Altın Portakal'ın ardından 17. Altın Portakal'ın hazırlıkları başlamıştı. 12 Eylül askeri darbesi olunca tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilmiş ve festival iptal edilmişti. 1980 yılının jürisi Orhan Aksoy, Melih Cevdet Anday, Atilla Dorsay, Kami Suveren, Ara Güler, Kenan Değer, Erkal Güngören, Doğan Hızlan, Ahmet Keskin, Ergin Orbey, Atilla Özdemiroğlu, Nurettin Tekindor, Gani Turanlı, Tonguç Yaşar ve Tunca Yönder'den oluşurken, yarışma filmleri ise 'Adak, Sürü, Düşman,
Doktor, Bebek, Yolcular, Demiryol, Yusuf ile Kenan, Bereketli Topraklar Üzerinde, Gül ve Derya Gülü' idi.

"ANLAMLI BİR PROJE"

1979 yılı Altın Portakal jürisinde yer alan Emre Kongar ve Hale Soygazi ile 1980 yılı jürisinde yer alan Doğan Hızlan ve Atilla Dorsay 'Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri' projesine yönelik memnuniyetlerini dile getirdiler. Hale Soygazi, "Bu projenin bu kadar ilgi görmesi beni çok mutlu ediyor. Bir önceki yıl Altın Portakal'da aldığım ödülden dolayı çok genç olmama rağmen jüriye davet edilmiştim. Filmleri değerlendirmek için kısmet bugüneymiş" dedi.
Doğan Hızlan, "32 yıl önce değerlendiremediğimiz filmleri şimdi değerlendiriyoruz. Antalya'dan filmleri değerlendiremeden dönmüştük. Gerçekten de projenin ismi gibi bunlar, geç gelen Altın Portakal'lar olacak. Çok anlamlı bir proje. Güzel bir yolculuk olacak bizler için" diye konuştu.

Projenin çok anlamlı ve özel bir proje olduğunu ifade eden Emre Kongar, "Bizleri heyecanlandırdı. Dünyada ilk kez olan bir olaydı; art arda iki kez bir film festivalinin düzenlenememesi. Birinin sebebi sansür; diğerininki 12 Eylül. Bu iki olayın da tekrar gündemde olduğu bu dönemde Türk sinemasından dilenen bu özür beni çok etkiledi" derken, Atilla Dorsay da, "Hep birlikte eskiye bir yolculuk yapacağız, farklı bir gözle filmleri tekrar değerlendireceğiz. Bu proje gerçekten çok anlamlı bir çalışma olmuş.

Çok destekliyorum ve bu projeyi düşündüğünüz için sizi kutluyorum. Geç de olsa Altın Portakalları sahiplerine vereceğiz. Gerçekten adı gibi geç gelen Altın Portakal Ödülleri" ifadelerini kullandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: