"Sarıkeçili Yörüklerde çocuk olmak" sergisine yoğun ilgi!

Sarıkeçili Yörüklerde çocuk olmak sergisini 820 bin kişi izledi

Kültür-Sanat

"Sarıkeçili Yörüklerde çocuk olmak" sergisine yoğun ilgi! Mersin Forum AVM’ de açılan ve bir ay açık kalan sergiyi 820 bin kişi izledi Türkiye'de açılan sergiler arasında bu rakam bir rekor olarak değerlendirildi.

Türkiye’nin son konargöçer Sarıkeçili Yörüklerin zorlu yaşam öyküsünü Yaban Hayat Belgesel yapımcısı Mehmet Miras fotoğraf karelerine taşıdı. Doğa Fotoğrafçısı Mehmet Miras, 3 yıl sarıkeçili çocuk yaşamlarını takip ederek çektiği her fotoğraf karesinin bir yol hikâyesi olduğunu söylüyor. Mersin Forum AVM’ de yer alan 100 fotoğraf sergisi ve belgeseli ödüle layık görüldü. Deniz kaplumbağaları fotoğrafçısı Mehmet Miras, Türkiye’nin son Yörük Göçerleri olarak öne çıkan Sarıkeçili göçerlerin zorlu yolculuk yaşam öyküsünü fotoğraf karesine taşıdı. Natıonal Geographıc Muhabiri Mehmet Miras, objektifle birlikte hayatı ve gündelik yaşamı insanlara anlatmaya çalıştığını ifade ederek, bu noktada da bir bakıma tarihe tanıklık ederek, Sarı keçili Yörüklerin zorluklarla dolu göç hikâyesini anlatmak istediğini dile getirdi.Uluslar arası Yaban Hayat Deniz kaplumbağaları Fotoğrafçısı Mehmet Miras, Haziran ayında Mersin Akdeniz oyunları kapsamında Dünya Deniz kaplumbağaları fotoğraf sergisini Mersin Forumda açacak. 100 fotoğrafın yer alacağı serginin Sponsorluğunu Fırat yapacak.

Bu konu hakkında Dr. Mehtap Uluceviz; "Günümüz uygarlığı yepyeni imkânların yanı sıra insanlık tarihinin en gelişmiş konforunu da bizlere sunuyor. Küresel düzeyde gerçekleşen değişimler sonucunda, enerjiye ve teknolojik ürünlere yaslanan yeni bir dünya kuruldu. Artık hepimizin daha çok talep etmesi ve daha çok tüketmesi isteniyor.Bu değişim, kaçınılmaz olarak insanoğlunu bir bedel ödemek zorunda bırakıyor. Kaynakların sürdürülebilir kullanılmaması ve çevremizi kirleten teknolojinin yeterince denetlenmemesi; dünyamızın ısınmasından temiz su kaynaklarının yitirilmesine ve neticesinde çölleşmeye kadar bir dizi soruna neden oluyor. İşin önemli yanı, bu kötü gidişten sadece insanoğlu değil, bütün canlılar ve gezegenimiz etkileniyor. Bu proje nedeniyle daha yakından tanıdığımız, Akdeniz Oyunları maskotu da olan “deniz kaplumbağaları”nın korunması ve yaşatılması çabalarını da yürekten destekliyoruz. Onlar “özel canlılar” olarak Akdeniz’in keyfini çıkartırken, Asrın Boruları da Kıbrıs’ın su ihtiyacını bir nevi “can suyu”nu adaya taşıyacak. Biliyoruz ki, deniz kaplumbağaları sadece Akdeniz’in değil, gezegenimizdeki yaşam zincirinin de vazgeçilmez halkalarından. Bu yaşam zincirinin korunması için bizler üzerimize düşen görevi sürdüreceğiz” dedi

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: