SARI ZEYBEK SON BALO

Atatürk’ü canlandıranlar arasına Sümer Ezgü de katıldı. Belgesel film çok konuşulacağa benziyor.

Magazin

SARI ZEYBEK SON BALO Atatürk'ü canlandıranlar arasına Sümer Ezgü'de katıldı. 19 Mayıs'tan itibaren televizyonlarda tüm ulusal kanallarda ve sinemalarda ardından da milli eğitime bağlı bütün okullarda gösterilecek olan "Sarı Zeybek Son Balo" adlı belgesel film çok konuşulacağa benziyor.

"Sarı Zeybek Son Balo" belgesel niteliğindeki kısa film Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün ölümünden önce katıldığı "Son balo"yu işliyor. 1938 yılında Bursa tarihi Belediye sarayında verilen baloda Ulu Önder'in, uygar dünyanın salon dansı olan valsi yarıda kesip zeybek müziği çaldırması ve oynamasıyla biliniyor. Balo'daki bu tavrıyla Türk'ün salon dansının zeybek olduğuna işaret eden Atatürk, hem de gelecek kuşaklara kültürel mirasımızın mesajını vermiştir. Özel bir makyaj tekniğiyle Atatürk'e benzetilen Sümer Ezgü, ulu önderi canlandırırken. Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'de ilk defa bir belgesel filmde rol aldı. Senaryosunu Ömer Lütfü Mete'nin yazdığı belgesel filmin yönetmen koltuğunda ise Biray dalkıran var.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: